Ftohet sipërmarrja gjermane për të investuar në biznesin fason
Nse nj investitor i huaj krkon t investoj kapitalin e tij n nj shtet tjetr, pikspari duhet t shoh far lehtsish ofron ky vend n lidhje me taksat, krahun e puns dhe tregun. T gjitha kto mundsi favorite, ministri i Ekonomis Tregtis dhe Energjitiks, Dritan Prifti, ia ka paraqitur siprmarrjes gjermane duke i ftuar t vin t investojn n vendin ton. N takimin q ministri Prifti zhvilloi dje me biznesin gjerman, n tryezn e organizuar nga Asambleja e Dhoms s Tregtis dhe Industris Gjermane, i ftoi ata t vin t investojn n vendin ton, pasi lehtsit q krkon nj investitor, do t’i gjej n Shqipri, pasi ktu, si theksoi ai, ka taksa t ulta, ka nj mosh t re pr pun dhe se krahu i puns do t kushtoj m lir se n nj treg tjetr. Sipas Priftit, nj sektor ku siprmarrja gjermane mund t investoj n vendin ton, sht ai i fasonit (me mall t porositsit), kur nj aktivitet t till biznesi gjerman e ka t shtrir gjersisht edhe n Kin. Ministri Prifti iu drejtua siprmarrjes, duke theksuar se investitort gjerman duhet t jen t interesuar pr t investuar n Shqipri, pasi ktu gjejn nj vend me moshn e popullsis m t re n Evrop dhe q kushton m pak se kudo si krah i lir pune. “Pr nj biznes gjerman q sht i interesuar n fushn e fasonve, at me material t porositsit, Shqipria paraqet m shum interes sesa Kina, se ajo vese sht shum larg, ka dhe taksa importi dhe eksporti q vendi yn nuk i ka”, - bri me dije ministri Prifti. Nga ana tjetr ai i bri me dije nj tregues tjetr, q popullata e Shqipris sht kualifikuar dhe investitort gjerman do t mund t realizojn interesat e tyre duke investuar kapitalin e tyre n Shqipri. “Le ta krahasojm Shqiprin me Kinn, pr sa i prket interesit q ka ky biznes specifik. Pr nj biznes gjerman q sht i interesuar n fushn e biznesit me material prpunues, fason, Shqipria sht shum m afr sesa Kina. Kostot e transportit jan shum m t lira. Taksat i ka m t ulta se sa Kina, India apo vendet e Afriks Veriore, sepse Kina tatimin korporativ e ka 15 pr qind pr kt biznes, ndrsa Shqipria 10 pr qind. Nuk marrim as taksa importi dhe eksporti pr kt biznes. Paguhet vetm 10 pr qind tatim mbi fitimin dhe vetm 15 pr qind sigurime shoqrore nga pundhnsi. Asnj vend tjetr nuk ofron kt barr fiskale pr kt lloj biznesi. Shqipria sht shum m atraktive n kt lloj biznesi edhe sesa vendet q mbahen nga m atraktivet n bot. Paga minimale n Kin sot sht 3 USD ora, ne e kemi rreth 1.5 USD ora. Pr kto biznese jemi t gatshm, edhe nga programi pr zonat e lira industriale, t ofrojm terrene dhe toka falas pran porteve t Shqipri, duke lehtsuar dhe transportin”, - tha ministri.


Ministri tha se qeveria shqiptare n kto vite ka ndrmarr nj sr reformash dhe ka krijuar nj sr lehtsish fiskale pr biznesin e huaj dhe vendas. Tashm n Shqipri sht ngritur “One Stop Shop” pr regjistrimin e biznesit, pr marrjen e nj licence si dhe nj sportel vetm pr energjin, lehtsi kto q minimizojn burokracit dhe i japin mundsi nj biznesi t regjistrohet n nj dit dhe t nis aktivitetin e tij n Shqipri pa pritur me muaj. Po kshtu, Prifti tha se Shqipria ofron taksat m t ulta n rajon dhe sht nj vend me interes t madh pr investitort e huaj duke qen se sht favorit, duke qen n perndim t Ballkanit dhe nj port pr t kaluar n Evropn Perndimore.


“Shkmbimet me Gjermanin jan 6.5 pr qind e totalit t shkmbimeve tona tregtare. Volumi i shkmbimeve n euro sht 211 milion euro n vit, nga t cilat 190 jan importe dhe rreth 20-30 eksporte. Nuk ka rndsi raporti, por rndsi ka q komunitetet e bizneseve n dy vendet t ken mundsi t shkmbejn m shum. Pra, t rrisim nivelin e shkmbimeve mes dy vendeve. Prve vitit 2009, q ishte nj vit i vshtir pr t gjith, do vit shkmbimet me tregtare me Gjermanin jan rritur me 20 pr qind”, - tha Prifti.


Ministri theksoi se marrdhniet ekonomike mes Shqipris dhe Gjermanis duhet t forcohen m tej ashtu si jan marrdhniet politike. Prifti tha se ka vend pr t rritur ndjeshm shkmbimit tregtare mes dy vendeve, pr t shtuar investimet gjerman n Shqipri, por edhe pr t eksponuar produktet shqiptare n tregun gjerman. “Rreth 20% n vit ka qen rritja e shkmbimeve me Gjermanin vitit e fundit, realisht m shum nga sa sht ai i rritjes ekonomike dhe kjo tregon se jemi n rrugn e duhur, por gjithsesi, duhet t krkohen shkmbime m t larta mes dy vendeve tona”, - tha ministri Prifti.