Q nga prfundimi i lufts, Prishtina ka prjetuar nj bum t vrtet. Rezultati, shtim i shpejt i popullats, ndrtimet e egra dhe nj ngarkes e madhe n komunikacion. Kryeqyteti i Kosovs ka rreth 470 mij banor. Ata jan t gjith dshmitar t kaosit urbanistik. N vitet e shkuara jan ndrtuar n Prishtin dhe rrethin rreth 170 rrug, por edhe m tutje kryeqyteti i Kosovs sht i zhytur n kaos t komunikacionit. Mungon nj Master Plan, ku parashihen vende t gjelbruara, shkolla, trotuare, ndriimi publik dhe pastrim i rregullt i rrugve.Kryetari i vjetr dhe i ri i Prishtins, Isa Mustafa premton zgjidhje pr kaosin urbanistik. Nj rrug qarkore do t jet zgjidhje, sipas tij. Ne kemi filluar ndrtimin e saj. Qysh n kt vit, dshirojm t lshojm n pun njrn pjes, ndrsa pjesn tjetr n vitin tjetr, kur do t prfundojn punimet. Megjithkt, problemi nuk do t zgjidhjet, ngase qyteti i vjetr karakterizohet me rrug t ngushta, thot Mustafa.Xhungl betoni dhe papunsi masiveShkrimtari Ramiz Kelmendi tashm ka 80 vjet. Qe 60 vjet jeton n Prishtin. Ai sht i shqetsuar pr dendsin e banorve dhe ndrtimet pa plan. Ai dyshon q diku n bot mund t ket nj qytet q ka nj komunikacion kaq t orientuar. Sipas mendimit tim, n Prishtin ka ndrtesa brutale, t oroditura, t cilat jan ndrtuar pa kurrfar plani, shton ai.Sipas tij, Prishtina sht nj xhungl e vrtet e komplekseve banesore. Prve ksaj, ai sht i paknaqur edhe me politikn n Prishtin. Kurr nuk kemi prjetuar nj papunsi kaq t lart, kurr nuk kemi pasur varfri m t madhe, shton ai. Jo vetm Prishtina, sipas Kelmendit, krejt Kosova vuan nga papunsia e lart. Por, papunsia nuk sht problemi i vetm i Prishtins. Asaj i mungojn mushkrit e gjelbruara, lisa etj. Ajri sht shum i ndotur.Ktu nuk ka asnj metr gjelbrim. M par qyteti ka pasur parqe t gjelbruara, ka pasur mushkrit e tij. Sot ato jan shndrruar n vende t mallkimit. Nse i shikoni, ato nuk prdoren nga askush, vetm nga qent dhe macet, vlerson Kelmendi. Edhe kryetari i Prishtins e pranon se pamja e Prishtins prbhet nga betoni dhe asfalti. (Deutsche Welle)