N prag t takimit t radhs t ministrave t Drejtsis dhe Punve t Brendshme t vendeve antare t Bashkimit Europian, ministri i Punve t Brendshme i Republiks s Kosovs, Zenun Pajaziti u krkoi prkrahje konkrete homologve t tij evropian rreth prfshirjes s Kosovs n dialogun pr liberalizim t vizave me BEn.N letrn adresuar ministrave t BEs t Drejtsis dhe Punve t Brendshme, Pajaziti po ashtu krkoi q Kosova t trajtohet njjt si shtetet e tjera t rajonit si dhe prkrahja n ofrimin e Udhrrfyesit pr liberalizimin e vizave me BEn t jet ngjashm me shtetet e tjera.Ministria e Punve t Brendshme e Kosovs prmes nj njoftimi pr media bri t ditur se letra sht drguar javn e kaluar n prag t takimit t Kshillit pr Drejtsi dhe Pun t Brendshme i BEs, ku pritet t aprovohet Rregullorja e Kshillit, e cila e amandamenton Rregulloren (EC) nr 539/2001 q liston shtetet e treta, shtetasit e t cilve duhet t posedojn viza kur t kalojn kufirin e jashtm t BEs.