Prej dy ditsh "Prolog Giffoni" ka ndaluar n Durrs. Ky qytet, prej katr vjetsh tashm sht pjes e itinerarit t "Giffoni Film Festival", duke sjell pr fmijt dhe t rinjt prodhimet m t mira kinematografike botrore. N atmosfern e nj qyteti q ka elur sezonin turistik, projeksionet e "Prolog Giffoni" kan qen t pranishme n ambient t hapur dhe n salln e teatrit "Aleksandr Moisiu", n munges t nj salle kinemaja. Por, kjo nuk i ka penguar nxnsit dhe gjimnazistt t shijojn projeksionin n ekranin e madh, me tema her sociale dhe argtuese. Teksa salla e teatrit ishte mbushur plot nga gjimnazistt e shkolls "Naim Frashri", dhe “Gjergj Kastrioti” pr t prshndetur festivalin kan qen t pranishm edhe dy drejtuesit e pushtetit lokal t qytetit, kryetari i bashkis, z. Vangjush Dako dhe prefekti z. Genci Alizoti etj. "Ky aktivitet vjen n nj koh kur qyteti ka elur sezonin turistik dhe m vjen mir q festivali i filmit pr fmij dhe t rinj ka gjetur edhe mbshtetjen e bashkis s qytetit. Dshiroj q t'i uroj suksese n vazhdim ktij formati", - ka thn Dako. N kt takim t hapur me gjimnazistt, kryetari i Bashkis s Durrsit, Vangjush Dako, ka theksuar se ai i jep mirseardhjen pr t tretn her ktij festivali, ndonse ky sht i katrti vit q "Giffoni Film Festival" sht i pranishm n kt qytet. "Dua t falnderoj presidentin e "Giffoni Shqipria", z. Namik Ajazi q ka mundur t sjell kineman pr fmij n qytetin tone, ve msimeve, t rinjt tan kan nevoj t njihen me kineman pasi ajo u mungon", - ka thn z. Dako. Me natyrn energjike, q her- her t bn t besosh se kta t rinj kan botn e tyre "t padeprtueshme", prfton nj tjetr prshtypje sapo filmi mbaron. Ata duan t diskutojn, t ndajn me bashkmoshatart e tyre detaje q veanrisht i kan trhequr dhe bhen pjes aktive e ktyre projeksioneve. "Un sogno ad ochi aperti" (“ndrr me sy hapur”), nj bashkprodhim anglo-franko-gjerman, i regjisorit Paul Morrison ka krijuar nj atmosfer gjithprfshirse n teatrin "Aleksandr Moisiu". Secili prej tyre e ka par paksa veten tek protagonisti i filmit, David Uajsman, nj djalosh 11-vjear q ndrron t bhet nj lojtar i njohur kriketi, por i mungon talenti. Pr kt shpesh e vn n loj shokt e shkolls, por ndrra e tij fillon t marr jet kur nj familje xhamajkane vjen t jetoj n shtpin ngjitur. Pa e kthyer n nj film t angazhuar, regjisori Paul Morrison v n diskutim nj shtje t mpreht sociale: raportet mes racave dhe diskriminimin shoqror t tyre. Familja e David sht hebreje, fqinjt e tij jan zezak dhe fqinjt e tjer i vn mes dy zjarreve. Por, kjo nuk e pengon as David t msoj kriketin me ta, dhe as familjen e tij t'u shmanget paragjykimeve. "Ne nuk duhet t jemi racist, nj problem social tashm historik pr shoqrit tona, nse ne kemi vullnet, asnj ndrr nuk sht e parealizueshme", - u shpreh nj nxns maturant i shkolls “Gjergj Kastrioti”. Duke vazhduar kt dialogim t drejtprdrejt dhe t natyrshm, "Prolog Giffoni" qndroi pr t takuar t rinj e pr t'i sjell m afr kinemas.