Ana tjetr e medaljes1. A keni marr pasaport t Serbis brenda ktyre tet vjetve?

2. A keni futur mallra kontraband n Kosov? 3. A keni dhn para pr t marr dokument n komun? 4. A keni uzurpuar ndonj shtpi ose ndonj dyqan t qytetarve q jan zhvendosur nga Kosova? Prgjigjet n kto pyetje dhe n disa t tjera q jan n kt tekst, na bjn bashkprgjegjs pr vonesn e pavarsis s Kosovs.

Milazim KRASNIQI

Statusi i Kosovs po rri pezull, pr shkak t shtyrjeve t afateve, t tejzgjatjes s negociatave dhe t konfuzionit q mbretron n komunitetin ndrkombtar pr t ardhmen e ktij vendi. Kjo sht linja e shpjegimeve standarde q bjn t gjith politikant, diplomatt dhe analistt. N kt konstatim ka nj t vrtet. Por, nse grmohet m thell n shkaqet q e kan inkurajuar komunitetin ndrkombtar q t shtyj afate, q t devijoj procesin e t prodhoj konfuzion, ather mund t dilet edhe n terrenin ku do t shihen edhe dobsit e shoqris s re t Kosovs, t cilat jan
pengesa e pavarsimit t vendit. Edhe pse duket sheshit se nuk na plqen t shihemi n pasqyrn e realitetit, ktu m posht po bjm nj pyetsor me ann e t cilit mund t zbulojm edhe fytyrn ton t vrtet n raport me pavarsimin e Kosovs. (Pyetjet q parashtrohen ktu, mund t vlejn pr t gjith qytetart e Kosovs, por m s shumti pr ne shqiptart.)

1. A keni marr pasaport t Serbis brenda ktyre tet vjetve?

2. A keni futur mallra kontraband n Kosov?

3. A keni dhn para pr t marr ndonj dokument n komun?

4. A keni uzurpuar ndonj shtpi ose ndonj dyqan t qytetarve q jan zhvendosur nga Kosova?

5. A e keni paguar tatimin n pron gjat ktyre tet viteve?

6. A e keni paguar energjin elektrike gjat ktyre viteve?

7. A e keni lidhur shtpin tuaj ilegalisht n ujsjells?

8. A e keni krcnuar ose sulmuar policin e Kosovs, kur ju ka ndalur n komunikacion?Prgjigjet, nse do t jen t sinqerta, do t zbulojn defektin e rnd q ka mbretruar gjat ktyre tet vjetve n organizimin e shoqris son. Sidoqoft, ktu m posht po sjellim disa t dhna q e ndihmojn prgjigjen e secilit prej nesh.

1. Vetm n qarkun e Nishit jan marr 170.000 pasaporta deri sot nga shqiptart e Kosovs, gjat ktyre tet vjetve t administrimit ndrkombtar mbi Kosovn. Kur ti shtohet ksaj shifre numri i pasaportave t marra n qarqet e tjera, si dhe pasaportat e marra prej bashkatdhetarve tan n diaspor, rezulton se ka vazhduar bashkjetesa administrative me Serbin, n dm t krijimit t shtetit t pavarur t Kosovs.

2. Futja e mallrave kontraband n Kosov, vemas t mallrave nga Serbia, n bashkpunim me serbt, ka qen veprim patriotik gjat ktyre tet vjetve, i cili ka varfruar buxhetin e Kosovs, e varfruar ekonomin e vendit dhe ka dhn prov se Kosova nuk mund t mbijetoj ekonomikisht pa Serbin.

3. Korrupsioni sht
mnyr sjelljeje e qytetarve, gj q e ka paraqitur Kosovn si nj vend t infektuar kolektivisht nga virusi i korrupsionit.

4. Uzurpimi i pronave t huaja, t cilat nuk jan liruar as pas tet vjetve, sht
nj njoll turpi pr Kosovn dhe i ka inkurajuar ata q mendojn se Kosova duhet t ndahet, sepse serbt jan viktima t abuzimit.

5. Mospagesa e tatimeve i ka
komunat t jen t varfra e pa mundsi q t bjn shrbime t duhura pr qytetart. Prandaj, shum njerz sot e kujtojm me nostalgji kohn e socializmit, kur komuna bnte m shum pr ta.

6. Vjedhja e energjis elektrike sht nj dukuri shum e prhapur. Edhe mospagesa e energjis elektrike sht po ashtu nj dukuri nacionale. Por, kjo e ka penguar zhvillimin e vendit, i ka penguar investimet dhe e ka stimuluar ekonomin informale. Kolapsi energjetik i tejzgjatur e ka paraqitur Kosovn n syt e kundrshtarve te pavarsis si nj vend t paaft pr tu vetqeverisur.

7. Lidhjet ilegale n ujsjellsa jan nj dukuri po ashtu e shmtuar dhe e cila e rregullon furnizimin e qytetarve me uj t pishm e prej kndej edhe e ul kualitetin e jets s tyre. Ndrsa, n kontekstin e statusit, edhe kjo inkuadrohet si minus pr pavarsin e vendit.

8. Sulmet ndaj policve t Kosovs gjat ksaj periudhe kan qen t shpeshta, dhe e kan kompromentuar iden se SHPK mund t jet garant i siguris n Kosov. Prandaj, edhe jan
m t zshm, ata q krkojn q t kthehet ajo policia e vjetr serbe, e cila di si ta vendos rendin n kt vend.

Mund t bhen edhe shum pyetje t tjera, por jemi kufizuar vetm n kto, pr munges hapsire. Por, nse t gjith ne japim prgjigje t sinqerta n pyetjet e msiprme, do ta kuptojm m leht pse po ndodhin gjith kto zhagitje dhe komplikime me fatin e vendit ton. Do t mund t kuptojm nj gj themelore: ne nuk e kemi krijuar shtetin, i cili mund t funksionoj dhe t jet i aft ta mbaj veten me punn e shtetasve t vet. Ne m shum pr kto tet vjet kemi zhvatur nga buxheti i Kosovs dhe nga ndrmarrjet publike, se sa q kemi kontribuuar pr forcimin e tyre. Ne ende sillemi sikur nuk e dim se shteti bhet e pastaj krkohet njohja e tij (ne po e krkojm njohje pr shtetin q nuk e kemi
t aft t funksionoj vet.) Ne ende nuk e kemi nda mendjen a e duam prnjmend kt vend si atdhe, q duhet ta bjm t prparuar e t zhvilluar apo vetm si nj hapsir ku duam t bhemi idare si t mundemi. Prandaj, kundrshtart e pavarsis s Kosovs edhe jan trimruar nga mungesa e prgjegjsis son qytetare dhe nga mungesa e dashuris vepruese pr ta
Kosovn nj shtet vrtet t pavarur.