Kola: Ekonomia, në rritje. U regjistruan 8946 biznese të reja
Nse do t’i referohemi zhvillimit ekonomik, duke e matur at me ecurin e biznesit privat, n Shqipri t dhnat statistikore flasin pr tregues pozitiv. Gjat vitit 2010 numri i bizneseve t reja, q kan nisur aktivitetin ekonomik n pesmujorin e par dhe nga ana tjetr nuk ka biznese q t ken shpallur faliment n kt periudh. Jan t dhnat e Qendrs Kombtare t Regjistrimit q tregojn numrin e bizneseve n kt periudh, q jan rritur afro 28 pr qind n 5-mujorin e par t vitit 2010. Ka qen drejtori i Prgjithshm i Qendrs Kombtare t Regjistrimit, z. Tomi Kola, i cili gjat nj konference pr shtyp, bri publik nj raport pr pes muajt e par t vitit 2010, raport n t cilin jepen shifrat pr regjistrimet fillestare t bizneseve, ndryshimet dhe regjistrimet. N kt konferenc pr shtyp, z. Tomi Kola doli s bashku me drejtorin e Regjistrit Tregtar Elektronik, z. Raimond Cimbi; drejtoren e Drejtoris s Regjistrimit, znj. Eda Shehu dhe prgjegjsen e Sektorit t Metodologjis, znj. iljeta Emiri.


N fillim t konferencs pr shtyp, drejtori i QKR, z. Tomi Kola, sqaroi arsyet e daljes n konferenc, q kan t bjn me shifra t paprgjegjshme t dhna ditt e fundit n media, nga persona q nuk i kan krkuar zyrtarisht t’i marrin kto shifra pran QKR-s. Gjithashtu, z. Kola theksoi se t dhnat pr pesmujorin e par t vitit 2010 jan krahasuar me t dhnat e s njjts periudh t vitit 2009.


Raporti pr periudhn janar – maj 2010 u prezantua nga drejtori i Regjistrit Tregtar Elektronik, z. Raimond Cimbi. Sipas t dhnave t raportit, pr periudhn janar – maj 2010 jan miratuar nga Qendra Kombtare e Regjistrimit 8946 biznese t reja dhe, duke e krahasuar me t njjtn periudh t vitit 2009, konstatohet nj rritje prej 28.4 pr qind.


Pr sa i prket ndryshimeve, z. Cimbi tha se, n periudhn e pes mujorit t par t vitit 2010 jan aplikuar n QKR 9211 krkesa pr ndryshim dhe krahasuar me vitin 2009 ka nj rritje prej 39.7 pr qind, pasi n vitin 2009 kishte 6623 aplikime pr ndryshim.


“Pr sa i prket regjistrimeve n QKR, pr periudhn janar – maj 2010 numri i tyre sht ulur me 6.33 pr qind, duke e krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar. Pr sa i prket falimentimeve, mbylljes s bizneseve, kemi shifrn nga dita e par q ka nisur funksionimi i QKR, pra nga 3 shtator 2007 deri n maj 2010, q sht zero kemi falimentime”, - u shpreh ai.


Pas prezantimit t t dhnave pr periudhn janar – maj 2010, drejtori i QKR-s, z. Tomi Kola, bri dhe interpretimet ekonomike prkatse. Sipas tij, rritja e numrit t regjistrimeve fillestare n QKR duhet t prshndetet si nj arritje shum e madhe e biznesit shqiptar. Sipas tij, rritja me rreth 30 pr qind e numrit t bizneseve t reja q jan krijuar n pes mujorin e par t vitit 2010, n krahasim me t njjtn periudh t vitit 2009, sht nj shenj q tregon se ekonomia shqiptare nuk po bie, por po rritet. “Nuk sht pak q n nj periudh kur bota po kalon recesion ekonomik pr shkak t krizs globale, Shqipria, nj vend i vogl dhe me nj treg t vogl, ka nj rritje prej 30 pr qind t numrit t bizneseve t krijuar pr her t par”, - u shpreh drejtori i Prgjithshm i Qendrs Kombtare t Regjistrimit.


Drejtori z. Tomi Kola bri edhe komentin ekonomik pr aplikimet pr ndryshime. Z. Kola tha se 95 pr qind e aplikimeve pr ndryshim q miratohen n QKR jan aplikime pr transferim aksionesh, zgjerim kapitali etj., q tregon se biznesi ka nj dinamik. “Ekonomia e prkthen kt se ka nj dinamik t vet biznesit. Kjo dinamik provon t kundrtn e asaj q thuhet se ekonomia shqiptare po bie. Ekonomia shqiptare jo vetm po ecn, por ecn shum m tepr se sa vendet e ish bllokut lindor dhe vendet e rajonit”, - u shpreh Kola.