Kryetari i Partis Socialiste Edi Rama ia ka faturuar qeveris fajin e prmbytjeve t shkaktuara nga rreshjet n Shkodr e Lezh. Ai ishte n qytetin e Shkodrs, nga ku tha se opozita do t krkoj dmshprblimin e do qindarke pr banort e prmbytur.
Rama "Nuk do i ndahemi Sali Berishs deri sa t dmshprblehen t gjitha familjet deri n qindarkn e fundit. Kjo katastrofe ishte e shmangshme nuk erdhi nga zoti por nga robi. Erdhi si pasoj e keqqeverisjes.
Rama ka krkuar srish dorheqjen e ministrit t Ekonomis Dritan Prifti dhe i ka krkuar prokuroris t hetoj mbi situatn e krijuar.