Edi Rama dhe Sali Berisha po instalojn nj sistem t ri Dushku. Kshtu u deklarua deputeti socialist Petro Koi vetm disa or para seancs parlamentare lidhur me ndryshimet kushtetuese. Ai shprehu qndrimin e tij kundr ktyre ndryshimeve duke akuzuar kryetarin e partis s tij pr bashkpunim me kryeministrin Sali Berisha. Un nuk do t votoj pr kto ndryshime. Kushtetuta po prdoret si letr higjenike, tha ai.Ndrkoh, PS ka mbledhur edhe grupin e saj parlamentar dhe kryesin pr t vendosur mbi mnyrn e votimit t ndryshimeve kushtetuese. Socialistt, nuk do t pranojn votimin n pakt t ktyre ndryshimeve, por do t krkojn votimin nen pr nen.