Partia Socialiste cenon lirin e medias. Ajo ka ndaluar dje Radio Televizionin Shqiptar q t mbuloj zhvillimet n grevn e uris, q deputet dhe mbshtets t Partis Socialiste po zhvillojn n bulevardin “Dshmort e Kombit”. Ndrkoh kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, ka krkuar q greva e uris t mos mbulohet nga RTSH, duke krcnuar se nuk mban prgjegjsi pr far mund t’u ndodh gazetarve dhe operatorve t ktij televizioni. Bllokimi i gazetarve t RTSH-s pr t mbuluar aktivitetet e PS-s ka filluar paraditen e djeshme me gazetarin Arsen Hoxha, t cilit i sht krkuar t largohet nga ambientet e grevs. Pr zgjidhjen e ktij konflikti, duke besuar se ai mund t ishte veprim i nxituar dhe personal i saj dhe jo nj vendim i Partis Socialiste, apo urdhr i kryetarit t Partis Socialiste, Edi Rama ka ndrhyr dhe drejtori i drejtoris s Aktualitetit t RTSH, Artur Kopani. Pas incidentit, ai ka kmbngulur pr t komunikuar me zdhnsen e Partis Socialiste, Armela Ymeraj, me kryetarin e Partis Socialiste, Edi Rama, me kshilltarin e zotit Rama, Endri Fuga dhe ish-antarin e Kshillit Drejtues t RTSH-s, Fatmir Toi. Pas ksaj kmbnguljeje, Rama n orn 13:07 ka komunikuar n telefon me drejtorin e Drejtoris s Aktualitetit, Artur Kopani dhe i ka krkuar q t largoj gazetart dhe kameramant e RTSH nga sheshi ku po zhvillohet greva e uris. Rama ka krcnuar se n rast se drejtori i lajmeve nuk bindet, ather ai nuk do t mbante prgjegjsi pr gjithka q njerzit e tij jan t gatshm t bjn ndaj gazetarve. Drejtori i ka krkuar kreut t PS-s q t marr masa dhe t krijoj t gjitha kushtet pr gazetart e RTSH-s, q t kryejn detyrn e tyre kushtetuese pr informimin e publikut, duke i kujtuar se gjat gjith kohs q ka qen n drejtimin e lajmeve, asnjher nuk ka deformuar, censuruar deklaratat dhe qndrimet e donjrit prfaqsues t Partis Socialiste dhe n shumicn e rasteve i ka transmetuar n mnyrn q ia ka sjell zyra e shtypit e Partis Socialiste. Por situata ka vijuar e njjt dhe pas ktij komunikimi mes tyre. Edhe n orn 13:20 gazetarja Melisa Shameti dhe operatori Dorian Lame ka qen n ambientet e grevs s uris, pr t prcjell deklaratn pr mediat t kryetarit t PS-s, Edi Rama, kur iu sht krkuar nga kshilltari i kryetarit Rama, Endri Fuga, q t largohen. Njkohsisht Fuga ka marr n telefon drejtorin e aktualitetit dhe i ka krkuar q t urdhroj largimin e gazetares dhe operatorit, pasi PS nuk do t mbaj prgjegjsi pr far do t’u ndodh atyre.