001Kryeministri Edi Rama shpreh gadishmrin pr tu takuar me Kryetarin e Partis Demokratike Lulzim Basha n lidhje me reformn territoriale. Prmes nj letre drejtuar kreut t opozits, Rama shprehet se sht i gatshm pr t diskutuar me Bashn mbi shqetsimet n lidhje me reformn territoriale.


“Lejomni tju shpreh n fund gadishmrin time dhe pr tu takuar sy m sy, nse ju do t donit t ndanit me mua, cfardo shqetsimi lidhur me kt cshtje me interes kaq t vecant pr t gjith, pr t sotmen dhe t ardhmen e Shqipris, thekson Rama n letrn drejtuar Bashs.


Kryeministri thekson se  Reforma Administrative Territorile sht konsideruar e domosdoshme, jo vetm nga t gjitha partit m t mdha politike n vend, por ehe nga partnert e Shqipris dhe nga organizatatat m t rndsishme ndrkombtare.


“Synimi i shpallur i Aleancs pr Shqiprin Europiane sht q kjo reform t miratohet me konsensus t plot pr gjithprfshirje t t gjitha forcave politike dhe grupeve t interesit. Deputett kan votuar pr ngritjen e nj komisioni parlamentar, t bashkkryesuar nga shumica dhe opozita, secila pal me numr t njjt antarsh dhe po ashtu me t drejt vetoje n procesin vendimmarrs t komisionit.  Pra komisioni parlamentar i siguron opozits t drejta t njjta me ato t shumics nga fillimi n fund t procesit. Kshtu, besoj se jo vetm kaq, por edhe fakti q e presim prej kohsh opozitn t vij n Komision, dshmon qart vullnetin ton, pr ta nisur dhe bitisur sbashku kt proces edhe pse disponojm 84 votat e nevojshme pr miratimin e Reforms Administrativo-Territoriale, thekson Rama n letrn drejtuar Bashs.


N vijim ai shton se “pr gjith sa m lart vendosa t bj edhe kt prpjekje t drejtprdrejt n adresn tuaj, duke ju ftuar ta nisim pa humbur koh bashkrisht, shumic dhe opozit, punn n komisionin pr kt reform me interes t posacm strategjik pr vendin.