Presidenti i Bashkimit Europian, Herman Von Rompei, viziton sot Kosovn, ndalesa e tij e tret n turneun ballkanik. Ai do t takohet me Presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thai dhe drejtues t misionit t Bashkimit Europian n Kosov, Euleks. Nj dit m par ai ndaloi n Slloveni, Kroaci dhe Serbi ku u takua me lidert e ktyre vendeve. Gjat ktyre takimeve Van Rompei shprehu shqetsim pr prshkallzimin e dhuns n veri t Kosovs, ku nj dit m par u plagos nj deputet serb. Ai bri thirrje pr prmbajtje, qetsi, stabilitet dhe dialog n mbar rajonin.