Wayne Rooney ka
t ditur se nuk e kishte ditur shortin pr Kampionatin Botror, deri pes or pas trheqjes s tij. Shorti pr garn e vers s ardhshme n Afrikn e Jugut ishte trhequr t premten pasdite, por ylli i Manchester United kishte qen duke udhtuar drejt Londrs para ndeshjes n West Ham.Rooney, i cili pritet t udhheq sulmin e Anglis n Afrikn e Jugut, nuk prcolli shortin derisa ekipi i Fabio Capellos u trhoq n nj grup me Algjerin, Sllovenin dhe SHBA-n. 24-vjeari ishte i interesuar t pushoj pas ardhjes n kryeqytet, por e kishte zn gjumi n kohn kur kishte filluar shorti dhe pr kundrshtart e Anglis ishte informuar nga shokt e tij gjat nats.M ka zn gjumi deri n orn 22. Kemi udhtuar me tren drejt Londrs, ndrsa kemi mbrritur n hotel n orn 17. Jam shtrir n krevat pr t shikuar televizionin, por m kishte zn gjumi dhe nuk e kam kuptuar shortin deri pes or m von, shpjegoi Rooney.Pasi kishte marr lajmin pr kundrshtart e ardhshm t Anglis, Rooney ishte i lumtur q u ishte shmangur kombtareve t forta. Por, ai ka theksuar se SHBA do t jet kundrshtar i vshtir. Ishte short i mir. E kam par SHBA-n duke mposhtur Spanjn n Kupn e Konfederatave. Ajo do t jet ndeshje e vshtir, prfundoi Rooney.