Ai uni i G99-s ka ngritur nj padi penale ndaj katr gazetave t prditshme, ndrmjet t cilave edhe gazeta “standard”. N pjesn q i kushtohet gazets son, ai thot se ka hedhur n gjyq kt gazet tek Dhoma Penale e Gjykats s Tirans, pr shkak se ka botuar tri shkrime si m posht: shkrimi 1 - “Veliaj hesht, nuk tregon ku shkuan 300 mij euro”; shkrimi 2 - “Veliaj, asnj deklarat pr zhdukjen e fondacionit “Mjaft”; shkrimi 3 - “Bushati dhe Veliaj, raporte kundr liberalizimit t vizave”.


Shkrimi i par sht shkruar, pasi ka pasur akuza ndaj tij pr abuzimin n shifra t mdha, 300 mij euro. Gazeta ka krkuar prononcim, por ai nuk sht prgjigjur. Teoria e lajmit thot se edhe n rastet kur nuk merr prgjigje, mund t shkruash se “i pandehuri” nuk prgjigjet. Shkrimi i dyt sht shkruar, pasi ka pasur nj tjetr akuz ndaj Veliajt, e thn publikisht se ka ngritur fondacionin “Mjaft” ka vjel donacione nprmjet tij dhe atkoh nuk ekzistonte m. Akuza kishte fakte. Gazeta ka dashur t flas me Veliajn, por srish ai nuk sht prgjigjur. Si n rastin e par “no coment” sht konsideruar i rndsishm dhe sht botuar. Shkrimi i tret sht botuar, pasi t dyja personazhet e msiprme, njri deputet i PS-s dhe tjetri kryetar i G99-s, jan hequr si t pavarur e jan prfshir n nj mnyr apo tjetr n nj raport q dmtonte aspiratn e vendit pr t arritur liberalizimin e vizave me BE-n nprmjet disa t dhnave q nuk jan t vrteta. Shkrime si ky i fundit gjen do dit, n do gazet, se fal prirjes q kan disa njerz q edhe gnjejn, edhe merren me politik, ka plot subjekte me kt lnd t par.


T tria shkrimet nuk kan thyer asnj kod minimal etike t gazetaris, nuk kan fyer, dhunuar, helmuar, infektuar apo “vaksinuar” asknd, pra as Velin.


T tilla akuza me kaq argument brenda mund t ngrinim do dit ndaj Erion Velis. Fal vmendjes son nuk ka botuar shum mashtrime, gnjeshtra, tek “standard”, edhe pse ia ka dal ndonjher, por ka mundur t’i botoj ato n gazeta t tjera, i ka thn n televizione, takime, mitingje etj.


Nse nj qytetar i zakonshm, madje edhe nj gazetar, nse gnjen diku pr dika apo pr dik, nuk bn shum dm, por nse gnjen nj kryetar partie, nj politikan, t cilin mediat jan t detyruara me ligj ta pasqyrojn, kjo prbn nj dm t madh, jo pr nj person, por pr nj grup t madh njerzish. Gnjeshtra e tyre ka kmbt e gjata, ndryshe nga ato me kmb t shkurtra.


Por duke qen nj pjestar i ksaj shoqrie, q i bie t dgjoj t tilla gnjeshtra shum shpesh, i frymzuar prej dmit q ka konstatuar te vetja Erioni dhe nga frika se dme t tilla do t m ndodhin edhe mua, kam vendosur t hedh n gjyq Erion Velin me akuzn pr kundrvajtjen penale t fyerjes dhe shpifjes, vetm prgjat tri ditve t fundit, pra nga e mrkura e ktej.


Ai shpifi sy m sy t mrkurn n emisionin “Pro e kundr” t gazetarit Patrik Sadikaj n “Ora News”, shpifje q shkakton dm publik, duke thn se Kongresi Amerikan ka krkuar hapjen e kutive. Kongresi Amerikan nuk ka krkuar hapjen e kutive. N gjuhn e that t ligjit, kjo sht shpifje, pasi prbn trillim t qllimt t nj gjje t paqen, pr t’i prlyer tjetrit apo institucionit emrin e mir, pr t’i ngarkuar nj faj q nuk e ka
ose pr t njollosur reputacionin e tij. Ajo sht fyese, sepse prek n nder dhe n sedr. Dnohet prej nenit 120/2 t Kodit Penal, i cili parashikon se “prhapja e qllimshme e thnieve dhe do informacion tjetr q dihet q sht i rrem, dnohet me gjob ose me burgim gjer n dy vjet”. Dshmitar, prve shikuesve, jam un q ndodhesha n emision dhe drejtuesi i emisionit, tre kameramant e studios, t cilt mund t dshmojn se Veliaj nuk sht detyruar prej meje, drejtuesit t emitonit apo ndokujt tjetr t gnjej. Ai e prsriti veprn penale, duke gnjyer srish, kur tha se n vend kan humbur punn 70 mij persona muajt e fundit. Ai nuk solli asnj argument dhe kur iu krkua t thoshte dy t papun, nj krkes minimale pr t vrtetuar alibin, ai tha vetm nj, vetveten. Ai tha edhe gnjeshtra t tjera, por prderisa ai nuk sht burim fillestar i tyre, por Edi Rama, nuk do t’i rendis n padin time penale q do t’ia drgoj sapo t m dal koh, kryetarit t gjykats s Tirans, Artan Zeneli.


E di q ngjan pr t qeshur shqetsimi im, madje edhe vendimi im. Por nuk kam rrug tjetr. Erioni do t flas sot n mitingun e Tirans dhe do t thot gnjeshtra t tjera, rrepist n rrena. Nuk ka mur ta ndal e argument ta bllokoj. Ai nuk ka dilema si i ndodh kujtdo q sht vendosur q n nisje n mesin e rrugs pa
gjysmn e par t saj dhe pa menduar qysh do ta bj gjysmn e dyt.