Kjo ka qen situat gjat paradites n zonn e Nn Shkodrs. Forcat e ushtris kan shtrir operacionin e evakuimit n fshatrat, Daj, Mushan, Shirq, Derragjan dhe Samrish pas rritjes s shpejt t nivelit t ujit n zonat e banuara. Evakuimi i pjess m t madhe t banorve sht
prmes helikopterve t ushtris.
Shum prej familjeve q deri dje refuzonin evakuimin t largohen vullnetarisht nga shtpit e tyre edhe gjat mesnats.
Rritja e nivelit t ujit ka
q t nis edhe evakuimi i dy lagjeve t Shkodrs, Bahallk dhe Ajasm. Vrshimi i ujrave ka bllokuar trsisht kthesn e Brdics q lish Shkodrn me komunn e Dajit. Drejt zonave t prmbytura munden t kalojn vetm mjetet e tonazhit t rnd.
Sipas vlersimeve t bra nga Drejtoria e Bujqsis, n komunat Ana e Malit, Daj, Brdic e Bushat jan prmbytur reth 4786 ha tok, 870 shtpi dhe jan evakuuar 527 familje. N komunat Ana e Malit, Daj, Brdic e Bushat.
200 kok bagti n afrsi t nnstacionit t pompave q furnizojn komunen Velipoj, pran fshatit Trush t komuns Brdic jane larguar nga forcat e ushtris, t cilat vijojn pa ndrprerje operacionin e evakuimit.