Kryeministri i Rusis, Vladimir Putin, tha sot se sulmi me bomb kundr nj treni, si pasoj e t cilit kan humbur jetn 26 persona, dshmon se krcnimi ndaj Rusis, nga ana e grupeve militante kryengritse, mbetet edhe m tutje tejet i lart.Putin theksoi se Rusia sht e vendosur q tia thyej shtylln kurrizore terrorizmit dhe bri thirrje pr aksion t vendosur kundr kriminelve, t cilt sulmojn njerzit e tyre.

Krcnimi nga terrorizmi mbetet tejet i lart, tha Putin.Islamistt morn prsipr prgjegjsin pr sulmin e ndrmarr me bomb javn e kaluar, kundr trenit q po udhtonte nga Moska pr n Shn Petersburg, me rast treni doli nga binart, duke shkaktuar vdekjen e 26 personave.Putin gjithashtu theksoi se Rusia ka tejkaluar me t keqn e krizs ekonomike, edhe pse theksoi se pr daljen e trsishme nga kjo kriz nevojitet koh, fuqi dhe fonde t konsiderueshme.