Ish-kandidati i koalicionit LDD-AKR pr kryetar t komuns s Prizrenit, Ruzhdi Rexha sht i bindur se partneri i tij, Ramadan Muja i PDKs do t fitoj edhe n raundin e dyt t zgjedhjeve n kt qytet, t dieln e ardhshme.Megjithse partia e tij, LDD, ka
koalicion me LDKn, Rexha, i cili ka marr rreth 14 mij vota t prizrenasve n raundin e par, ka
marrveshje me PDKn.Kryetari aktual i Prizrenit, Ramadan Muja dhe Kryeministri Hashim Thai kan mirpritur programin e tij ekonomik dhe i kan garantuar se do t realizohet.Nse Muja arrin srish t mposht kandidatin e LDKs, Hanefi Muharremi, nnkryetari i ardhshm i Prizrenit do t jet Ruzhdi Rexha.N nj intervist pr Express, Rexha thot se vazhdon t jet antar i LDDs, ndrkaq koalicionin me Ramadan Mujn e ka
pr interes t qytetarve t Prizrenit.Ai beson se prmes ktij koalicioni sht thyer nj barrier q ka ekzistuar n Prizren ndrmjet dy taborreve t mdha, PDK dhe LDK, Tani duhet t merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pr qytetarin, e jo me shtje politike, me CDja t ndryshme, e t tjera, ka thn Rexha.Duke kundrshtuar spekulimet rreth vrasjes s vllait t tij Komandant Drinit, ai ka deklaruar se gjithmon ka pasur raporte t mira me Partin Demokratike t Kosovs.Ai gjithashtu ka thn se Hashim Thai ka pasur nj bashkpunim shum t ngusht me Komandant Drinin, gjat kohs s lufts.Askush nuk mund t marr t drejtn t akuzoj nj subjekt politik, apo t akuzoj nj prqindje t madhe, 33 prqindshin, se m kan vrar vllain e un tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo sht me t vrtet marrja e Zotit q njerzit t bartin fjal kshtu. Un jam ai q e di saktsisht se far ka ndodhur me vllan tim. Nuk ka kurrfar lidhje kjo me vrasjen e vllait tim, ka thn Rexha.Express: z. Rexha, pse vendost t prkrahni kandidatin e PDKs Ramadan Muja pr kryetar t Prizrenit?

Ruzhdi Rexha: Para se t tregoj pse vendosa ta prkrah z. Ramadan Muja m duhet t sqaroj far prpjekjesh kam
para se t prkrah z. Muja. Un kam qen kandidat pr kryetar i Koalicionit pr Prizrenin ku kan
pjes shtat subjekte politike: LDD, AKR, Balli Kombtar, Partia Boshnjake pr Aksion Demokratik, Unioni i Boshnjakve t Kosovs, Partia Ekologjike e Kosovs dhe Partia Demokratike e Ashkalinjve t Kosovs. sht nj koalicion dinjitoz dhe n gar kemi hyr si koalicion.

Pas shpalljes s rezultateve t raundit t par, deklarata e par ka qen e prfaqsuesit t AKRs q ka thn se thjesht, Ruzhdi Rexha si kandidat e ka kryer punn. Mirpo, un si kandidat i kam marr rreth 14 pr qind t votave, kurse subjektet politike t koalicionit nga 4, 5, ose 1 pr qind, e t tjera. Dhe, kur kan filluar negociatat pr koalicione pr balotazh, subjektet politike kan
negociata ve e ve me LDKn dhe PDKn duke anashkaluar koalicionin ekzistues. Thjesht kan deklaruar, Ruzhdiu e ka kryer punn e vet, dhe pr t ska m nevoj. Gjat bisedimeve q kan pasur ma kan mohuar t drejtn se ku do t shkoj m tutje. Hapi i par ka qen koalicioni i LDDs me LDKn n Prizren, ku LDD i ka marr disa karrika ose disa poste. Nga ana tjetr, AKR mi ka ndaluar bisedimet e mtutjeshme. Ather, n momentin e nnshkrimit t koalicionit ndrmjet LDKs dhe LDDs, kam marr iniciativ, q un si ish-kandidat t bj negociata me disa taborre, por para vets gjithnj e kam pasur programin tim, q sht program i zhvillimit ekonomik t cilin ua kam ofruar qytetarve t Prizrenit. Ata q i morn karrikat, pr t mos thn postet, askush nuk e ka marr me vete kt program. Un kam biseduar me LDKn se ka sht puna me koalicionin pr Prizrenin dhe kt program. Nuk ishte interesant pr ta pr arsye se un nuk kam ulse n asamblen komunale, sepse ulset i kan marr partit. Nuk kan qen t interesuar pr programin sa kan qen t interesuar pr mua si Ruzhdi Rexha. Nga ana tjetr, po ashtu kam biseduar edhe me prfaqsuesit e PDKs n Prizren. Kam krkuar t bisedoj edhe me Kryeministrin Hashim Thai. Ai e ka par programin tim dhe mi ka hapur dyert pr t prkrahur t gjitha projektet t cilat i kam prezantuar para qytetarve t Prizrenit. Ato projekte jan: rruga Prizren Tetov, sht nj drejtori pr zhvillim ekonomik dhe kujdesin ndaj biznesit, q kam krkuar t krijohet, drejtoria pr turizm, si dhe t hartohet nj plan pr rritjen e nivelit t siguris npr shkollat e komuns s Prizrenit. Me kt sht pajtuar edhe z.Ramadan Muja. Mirpo, kam krkuar garanci q un t marr pjes pr zbatimin dhe mbikqyrjen e ktij projekti dhe m sht ofruar posti i nnkryetarit t Komuns. Pr shkak t respektit, t hapjes s dyerve dhe pranimit t mir t projektit nga ana e z. Muja dhe z. Thai un kam vendosur q si kandidat i Koalicionit pr Prizrenin, si Ruzhdi Rexha, t bj marrveshje. Kam
marrveshje me z. Ramadan Muja n prani t Kryeministrit Hashim Thai dhe disa ministrave.Express: Cili ka qen ndikimi i liderit t PDKs Hashim Thai pr arritjen e ksaj marrveshje?

Ruzhdi Rexha: Ndikimi i Kryeministrit Thai ka qen prmes pjesmarrjes s tij dhe garancis s tij se projekti do t realizohet. Un kam besim te z. Muja, por kam krkuar q t jet prezent edhe z.Thai, q sht Kryeministr i Kosovs. Ana tjetr, prfaqsuesit e LDKs, nuk i kan pranuar krkesat e mia.Express: Si sht pritur vendimi juaj n LDD? A keni kontaktuar me z. Daci?

Ruzhdi Rexha: N momentin e nnshkrimit t marrveshjes mes LDDs dhe LDKs kam dashur t shoh prmbajtjen e marrveshjes. Qndrimi i LDDs pr marrveshje me LDKn sht prfaqsuar nga gjasht antar. Mirpo, 12 antar t tjer kan qen pr t
marrveshje me PDKn. Thjesht nuk sht respektuar mendimi i shumics. Un kam dashur t bisedoj me kryesin por kryetari i Degs s LDDs n Prizren pas nnshkrimit ka shkuar jasht Kosovs. Nuk kam pasur koh ta pres dhe kam ndrmarr hapin tim. Nuk jam konsultuar as me qendrn, prkatsisht me z. Nexhat Daci. Por, m von e kam njoftuar dhe kam krkuar falje sepse e kam
pa njoftimin e qendrs. Por sot e kam njoftuar dhe e kam prkrahjen si Ruzhdi Rexha. Un edhe publikisht kam thn se marrveshjen e kam nnshkruar n emrin tim. Un jam, dhe gjithnj do t jem antar i Lidhjes Demokratike t Dardanis. Jam antar i kryesis s degs s LDDs n Prizren.Express: Por si sht vlersuar vendimi juaj?

Ruzhdi Rexha: Kam edhe lvdata, ka edhe kritika. Mirpo, koha do ta tregoj t vetn. Ka komente t mira sepse thjesht sht thyer nj barrier q ka ekzistuar n Prizren ndrmjet dy taborreve t mdha (PDK dhe LDK). Tani duhet t merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pr qytetarin, e jo me shtje politike, me CDja t ndryshme, e t tjera.Express: Meqense dega e LDDs ka
koalicion me LDKn n Prizren si do t sillen votuesit? A prisni q ata tash t votojn pr kandidatin e PDKs Ramadan Mujn apo pr kundrkandidatin e tij me t cilin LDD ka
koalicion?

Ruzhdi Rexha: Votuesit, momentalisht jan t hutuar. Un kam dhn intervista n televizione lokale n Prizren dhe kam dhn arsyetimet e mia. Ju po e prmendni PDKn, por un po e prmendi Ramadan Mujn dhe Kryeministrin Thai si garanci se do t realizohet projekti. Un kam pasur rreth 8,300 votues. Po shkoj me nj logjik t thjesht. LDD ka marr rreth 3,000 vota. AKR rreth 2,000. T tjert, partit e vogla, nuk kan pasur m shum se 500 vota. Pra, 3,000 votues kan votuar pr Ruzhdi Rexhn dhe programin tim. Votuesit jan shum t menur. Aty ku sht programi i zhvillimit ekonomik i Ruzhdi Rexhs, aty edhe do t votojn. Ata e din fort mir ka sht LDKja dhe LDDja, por e din shum mir ka sht Ruzhdi Rexha.Express: Do t thot gjat ksaj jave t fushats ju pritet t dilni s bashku me Ramadan Mujn dhe tu bni thirrje votuesve tuaj q t votojn kandidatin e PDKs?

Ruzhdi Rexha: Po, sigurisht. Kjo sht pjes e marrveshjes. Aty ku sht Ramadan Muja, aty sht edhe Ruzhdi Rexha. Do tu bj thirrje votuesve q t votojn pr Ramadan Mujn dhe programin tim t cilin e ka pranuar z. Muja. Un do t dal n fushat me t, ndoshta q nga dita e sotme.Express: far rezultati prisni me 13 dhjetor?

Ruzhdi Rexha: Partia Demokratike e Kosovs, prkatsisht z.Ramadan Muja e ka mbledhur nj spektr t subjekteve politike q sht karakteristik pr qytetin e Prizrenit. Aty jan turqit, boshnjakt, Partia e Drejtsis, aty jam un, me t vrtet sht edhe pjes e shumetnicitetit, q thjesht sht karakteristik e Prizrenit. Nga ana tjetr e kemi LDKn, q ka nj koalicion, mirpo, aty ku prcaktohet Ruzhdiu, jam i sigurt q edhe Partia Demokratike do t fitoj. Me kt do t fitoj sigurisht edhe qytetari i Prizrenit pr shkak t integrimit apo bashkimit t projekteve t Ramadan Mujs dhe Ruzhdi Rexhs. Jam i sigurt pr fitore.Express: Viteve t fundit ka pasur spekulime se ju nuk keni raporte t mira me PDKn pr shkak t vrasjes s vllait tuaj, Komandat Drinit?

Ruzhdi Rexha: Ato jan fjal t njerzve q thjesht deklarojn jo gjaku, jo gjaku. Un kam marr pjes n gjykimin pr vrasjen e vllait tim, prej fillimit n vitin 2001, deri n prfundim, n vitin 2006. N kuadr t ktij gjykimi nuk sht prmendur q ndonj subjekt politik ka vrar vllain tim. Jan prmendur saktsisht emrat dhe mbiemrat e njerzve q jan dyshuar se kan dor n vrasjen e vllait tim. Askush nuk mund t marr t drejtn t akuzoj nj subjekt politik, apo t akuzoj nj prqindje t madhe, 33 prqindshin, se m kan vrar vllain e un tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo sht me t vrtet marrja e Zotit q njerzit t bartin fjal kshtu. Un jam ai q e di saktsisht se far ka ndodhur me vllan tim. Nuk ka kurrfar lidhje kjo me vrasjen e vllait tim. Nuk sht e vrtet se nuk kam pasur marrdhnie t mira me Partin Demokratike t Kosovs. Un i kam miq, i kam shok. Un kam antar t familjes q jan pjes e PDKs. A do t thot se ajo e ka vrar vllain tim? Ajo q flitet n emr t PDKs ose LDKs, ose cilitdo subjekt tjetr pr vrasjen e vllait tim, i kisha lutur q nse kan informata le t kallzojn emrin dhe mbiemrin e jo t prfshijn komplet masn e njerzve. Mua m vjen keq q njerzit jan duke u marr me vrasjen e Komandant Drinit lidhur me nj subjekt politik. E di q po prmenden kohve t fundit edhe kto CDt, e t tjera. Pa marr parasysh si do t jet, Ruzhdi Rexha nuk do t akuzoj subjekte t tra. Un e kam thyer nj barrier q gjithnj ka ekzistuar, njra an sht deklaruar ta kan vrar vllain, e ana tjetr q heshtet dhe thot nuk sht e vrtet. Un kam hyr mes tyre pr tiu thn ejani t shohim cila sht e mira pr qytetart, ejani ti realizojm kto projekte. Me hapjen e rasteve le t merret drejtsia. Mos t na mbajn peng neve qytetarve q t ndikojn te votuesit.Express: far raportesh ka pasur Hashim Thai me Komandat Drinin?

Ruzhdi Rexha: Do ti prsris fjalt e vllait tim, Komandant Drinit Ekrem Rexha, kur kam kontaktuar me t n vitin 1999. Pasi i kishte lindur djali n muajin korrik, ka qen n Sarajev, e kam pyetur kush jan kta njerz. Dhe kurr nuk e harroj. Ka thn Hashim Thai sht nj djal shum i mir. Drini ka qen m i vjetr se Thai. Hashim Thai e ka pasur bashkpuntor shum t ngusht Drinin. Kt na e kan thn edhe kolegt, edhe bashklufttart e Drinit. Hashim Thai ka fjetur gjat lufts n nj dhom me Drinin, n Devedak. Ashtu quhet ai fshati. Kan pasur bashkpunim shum t mir. Pr kt ju garantoj.