Ministrat e Mbrojtjes s Shqipris, Kroacis, Maqedonis dhe Zv/Asistent Sekretari i Mbrojtjes pr Politikat e NATO-s dhe ato Evropiane, Daniel Fata, shprehn angazhimin e tyre maksimal pr t forcuar bashkpunimin prmes iniciativs s Karts s Adriatikut. Ministri Mediu njohu t pranishmit me prpjekjet e Shqipris pr marrjen e ftess pr antarsim n NATO n Samitin e Bukureshtit q do t zhvillohet n 2-4 prill 2008.Ne jemi t vendosur t vazhdojm pr prpjekjet tona maksimale pr marrjen e ftess pr antarsim. Shqipria sht vendi i par i Evrops Lindore q ka aplikuar pr antarsim n NATO dhe tashm jemi shum pran ktij momenti historik. Me angazhimin ton n Afganistan, Irak, Bosnje-Hercegovin, kemi treguar se jemi prej kohsh pjes e ksaj aleance vlerash demokratike.Gjat Ministerialit t Mbrojtjes s vendeve t A3 u diskutua lidhur me aktivitetet e ndryshme q kan forcuar marrdhniet e bashkpunimit mes personelit t katr vendeve antare, si n nivel politik ashtu dhe n at ushtarak. Ministrat adresuan prpjekjet dhe sukseset e forcave t tyre t armatosura n procesin e transformimit pr t arritur standartet e NATO-s dhe prsritn dshirn pr t vazhduar bashkpunimin n shtjet e mbrojtjes.Ministeriali i Mbrojtjes i Karts s Adriatikut konfirmoi angazhimin e Shqipris, Kroacis dhe Maqedonis pr t vazhduar prpjekjet maksimale pr marrjen e ftess pr t'iu bashkuar Aleancs s Atlantikut t Veriut n Samitin e Bukureshtit.

Gjat konferencs pr shtyp, Zv/Asistent Sekretari i Mbrojtjes, Daniel Fata shprehu qart mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara t Ameriks pr kandidaturat e Shqipris, Kroacis dhe maqedonis n NATO. Ai deklaroi se t tjera vende i kan plotsuar detyrimet n fushn ushtarake dhe se ato kan mbshtetjen e plot t SHBA-ve pr marrjen e ftess.Ministri Mediu u takua edhe me Zvends Sekretarin Amerikan t Mbrojtjes, zotin Gordon England, me t cilin zhvilloi nj bised tepr t ngroht lidhur me t ardhmen e Shqipris si vend antar i Aleancs Veri-Atlantike.Nga t gjith zyrtart amerikan u shpreh mbshtetja maksimale q vendi yn t marr ftesn pr antarsim n Aleanc.