Prpjekjet e qeveris pr t kontrolluar sistemin e drejtsis dhe at t votimit, n prag t zgjedhjeve t ardhshme jan vn n qendr t kritikave t zyratarve t lart amerikan. Sipas burimeve diplomatike t rezervuara t prononcuara pr TCH, msohet se SHBA ka reaguar ndaj ktyre prpjekjeve t qeveris s Tirans zyrtare.Burimet n fjal shtojn se Shqipria n gjasht mujorin e par t ktij viti ka
hapa prapa, gj kjo q rrezikon antarsimin e vendit n NATO. TCH transmeton deklaratn e diplomatit amerikan t ket thn se megjith progresin e jashtzakonshm politik dhe t reformave para dhe pas samitit t Bukureshtit, pas Grdecit, qeveria po krkon t kufizoj dhe kontrolloj prokurorin, KLD-n, shrbimet sekrete, Gjykatn e Lart dhe pr m keq, t prgatis nj sulm ndaj mandatit dhe misionit t OSBE-s n Tiran.Diplomatt amerikan thon se nse kto prpjekje vazhdojn, do t sjellin reagim t Uashingtonit si dhe do t vn n dyshim ratifikimin nga senati amerikan pas zgjedhjeve n Nntor, t protokollit t antarsimit n NATO.