SHBA, opozita shqiptare të njohë legjitimin e zgjedhjes së Kryeministrit Sali Berisha
Shtetet e Bashkuara t Ameriks i bjn thirrje opozits shqiptare q t njohin legjitimin e zgjedhjes s Kryeministrit Sali Berisha prmes vots s lir t 28 qershorit. Sipas SHBA-ve, n Shqipri nuk ka kriz politike dhe se nuk mund t vihet n dyshim legjitimiteti i qeveris “Berisha” e dal nga zgjedhjet e 28 qershorit t vitit t kaluar. Zvendssekretari amerikan i Shtetit,James Steinberg, pasi krkoi normalizim t situats politike n vend, prmes nj interviste pr “Zrin e Ameriks”, u shpreh se legjitimiteti i qeveris dhe Kryeministrit Sali Berisha nuk vihet n dyshim, por forcat politike n Shqipri duhet t tregojn elasticitet pr zgjidhjen e problemeve mes tyre. Ai tha se Shtetet e Bashkuara i kan mbshtetur hapat q antart e Parlamentit Evropian kan ndrmarr pr t lehtsuar nj mirkuptim mes palve. “sht nj situat e vshtir. Ne pranojm se Kryeministri sht udhheqsi legjitim i vendit dhe mendoj se duhet t shikojm prpara, por mendoj se ekzistojn hapa q mund t bhen pr t ndihmuar n arritjen e pajtimit mes forcave politike n Shqipri. Ne i kemi mbshtetur mjaft prpjekjet q antart e Parlamentit Evropian kan ndrmarr pr t lehtsuar nj mirkuptim mes palve”, - sht shprehur ai. Steinberg ka deklaruar se SHBA shpreson se t dyja palt do t tregojn nj far elasticiteti, t lejojn vendin t ec prpara. “Shqipria sht n prag t disa hapave q mund ta forcojn t ardhmen e saj evropiane krahas antarsimit n NATO. Si e prmenda, Kryeministri Berisha sht udhheqsi legjitim n Shqipri, por mendoj se mund t ndrmarrim disa hapa prpara pr t lejuar q t dyja palt t prpiqen t punojn s bashku”, - ka thn zvendssekretari amerikan i Shtetit, James Steinberg. Duke u ndalur n bashkpunimin konkret, Steinberg tha se palt kan nevoj pr nj shumic pr t miratuar disa ligje n Parlament, “prandaj ky lloj t menduari q mban parasysh t ardhmen, do t’i ndihmoj ata t ecin prpara n drejtimin ku t gjith duan t shkojn”.