Rreth shtate jave para vendimit per caktimin e vendit se ku do te zhvillohen kampionatet boterore te futbollit per vitet 2018 dhe 2022 Shoqata Boterore Futbollit FIFA u vu ne shenjester te akuzave per korrupsion. Sipas nje informacioni te gazetes britanike Sunday Times dy funksionare anetare te Komitetit Ekzekutiv te FIFA-s u treguan te gatshem ti shesin votat e tyre.


fare ka ndodhur ne te vertete


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Dy funksionarer e pezulluar te FIFA-s Adamu Temarii.


Ju e keni te qarte qe keto ceshtje duhen mbajtur ne diskrecion tha Amos Adamu ne takimin e dyte ne Kajro. Reporteret e gazetes britanike Sunday Times ishin paraqitur si biznesmene amerikane te cilet ishin te gashem te paguanin para per te mbeshtetur SHBA-ne qe te fitoje te drejten e organizimit te Kampionatit Boteror te Futbollit ne vitin 2022. Qysh ne takimin e pare ne Londer Adamu u shpreh per ndertimin e kater shesheve me bar artificial ne Nigeri. Shuma prej rreth 580.000 eurosh duhej t i dergohej firmes se nje kusheriri ne Evrope. A do te kontribuoje kjo ne ndonje fare menyre qe ju te vendosni per SHBA-ne pyeten reporteret. Vetekuptohet qe kjo do te influencoje. Sepse nese ju investoni per kete projekt kjo do te thote qe ju doni voten u pergjigj Adamu.


Gjashte funksionare te FIFA-s suspendohen


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Presidenti i FIFA-s Joseph Blatter


Nigeriani 57 vjecar bente pjese qysh nga viti 2006 ne Komitetin Ekzekutiv te Shoqates Nderkombetare te Futbollit FIFA. Ky forum qe perbehet nga shefi i FIFA-s Joseph Blatter tete nenpresidente dhe 15 anetare te tjere vendos nder te tjera lidhur me vendin organizator te Kampionatit Boteror te Futbollit e kesisoj edhe per shuma te medha parash. Kampionati Boteror i Futbollit 2006 ne Gjermani sipas te dhenave te FIFA-s pati vleren 256 milione euro. Kuptohet qe vendet qe konkurrojne per kete kampionat i shfrytezojne te gjitha mundesite per te influencuar votat ne favorin e tyre. Hapi drejt korrupsionit nuk eshte shume larg. Krahas nigerianit Adamu edhe anetari tjeter i Komitetit Ekzekutiv te FIFA-s Reynald Temarii eshte treguar i gatshem te pranoje oferta financiare prej reportereve britanike qe punonin nen emer tjeter. Funksionari nga Tahiti duhet te kete kerkuar per voten e tij 17 Millione euro per akademine e futbollit ne Zelanden e Re. Kur u zbulua ky skandal FIFA pezulloi krahas kater anetareve te tjere te Komitetit Ekzekutiv edhe Adamu-ne per tre vjet dhe Temarri-ne per nje vit.


Shefi i FIFA-s e konsideron te mbyllur ceshtjen e korrupsionit


Pas pezullimit te funksionareve shefi i FIFA-s Joseph Blatter e konsideron te mbyllur skandalin e korrupsionit Kur shohim se jane suspenduar gjashte persona nderkohe qe ne mbare boten ka 300 milione futbolliste kjo nuk do te thote qe i gjithe futbolli eshte i korruptuar thote zvicerani 74 vjecar. Te gjitha dyshimet tashme jane shuar.


Forumi vendimmarres i FIFA-s edhe me pare nen dyshime per korrupsion


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Gjate Boterorit 2006 u suspendua anetari i Komitetit Ekzekutiv Ismail Bhamjee per shitje te shtrenjta te biletave


Por Thomas Kistner gazetar sporti i gazetes Sddeutsche Zeitung i cili ka shkruar nje liber mbi aferat e FIFA-s ka nje mendim tjeter Ky eshte absurditet. Ka mjaft deshmi madje te forta per korrupsionin ne kryesine e FIFA-s. Qysh me zgjedhjen e Blatter-it si shef i FIFA-s ne vitin 1998 pati akuza per korrupsion. Zvicerani perpara zgjedhjes u pati derguar 20 letra me nga 50.000 dollare funksionareve afrikane thuhej. Blatter i hodhi poshte keto akuza duke argumentuar se keto kane qene pagesa qe ishin negociuar kohe me pare per klubet ne gjendje te veshtire.


Komiteti Ekzekutiv voton sivjet me dy anetare me pak


Me 2 dhjetor ne Zyrih kur te vendoset per Kampionatin Boteror 2018 do te votojne ne vend te 24 anetareve te komitetit vetem 22. Pas tete vjetesh Kampionati Boteror i Futbollit mendohet se do te zhvillohet ne nje vend evropian. Vendet qe kane kandiduar jane Belgjika se bashku me Hollanden Anglia Rusia si dhe Spanja me Portugaline. Per vitin 2022 konkurojne kandidatet jashte kontinentit evropian SHBA Katari Koreja e Jugut Japonia dhe Australia.


Autor Stefan Nestler / Vilma Filaj-Ballvora


Redaktoi Angjelina Verbica
Vilma Filaj-Ballvora