Sekretari amerikan i mbrojtjes, Robert Gates, deklaroi sot se pret q bashksia ndrkombtare t imponoj sanksione shtes kundr Iranit, pr shkak t programit brthamor t Teheranit.Kto deklarata t Gates, t bra gjat vizits s tij n veri t Irakut, u bn n momentin kur udhheqsit e BE-s, gjat takimit t tyre n Bruksel, shprehen brengn e thell n lidhje me ambiciet brthamore t Iranit dhe trhoqn gjithashtu vrejtjen pr sanksione t reja.Mendoj se do t shohim sanksione shtes, t imponuara nga bashksia ndrkombtare, n rast se iraniant nuk ndryshojn kursin dhe nse nuk pajtohen t bjn gjrat, t cilat jan zotuar se do ti bjn n fillim t tetorit, tha Gates.Gates ju referuar marrveshjes, n baz t se cils Irani do t drgonte jasht vendit nj sasi t uraniumit t pasuruar, pr t marr n shkmbim karburant pr nj reaktor pr prodhimin e izotopeve pr mjeksi.SHBA-ja, Britania dhe Franca ja trhoqn t enjten vrejtjen Iranit se mund t prballet me sanksione t reja pr shkak t programit t vet brthamor, por Rusia dhe Kina lan t kuptojn se kto dy vende nuk jan t bindura pr nevojn pr t ndrmarr hapa t ri ndshkues kundr Iranit.