Operacioni sekret pr kapjen e ish-shikasit q jetonte n shtpin e djalit n jug t Londrs

Arrestohet pr t dytn her n Londr Ilir Kumbaro n baz t nj flet arresti ndrkombtar lshuar nga Gjykata shqiptare e Krimeve t Rnda. “Top Channel” ekskluzivisht ka msuar t gjitha detajet e operacionit t Scotland Yard, q bri t mundur arrestimin e t shumkrkuarit t drejtsis shqiptare.


Gjat javs s fundit, ish-drejtori i Drejtoris s Par t SHIK-ut pr Tirann sht mbajtur nn survejim nga skuadra e ekstradimeve n Scotland Yard. Ilir Kumbaro nuk banonte m n banesn e tij n lagjen “Fulham”, por n shtpin e djalit, Endritit, n jug t Londrs, ku ka ndodhur edhe arrestimi. Sikurse n arrestimin e par, Ilir Kumbaro ka deklaruar se ai sht Shaqa Shatri, nj shtetas shqiptar nga Prizreni i Kosovs.


Kumbaro ka dal prpara gjykats s ekstradimeve n Londr, ku i sht komunikuar prmbajtja e fletarrestit lshuar nga drejtsia shqiptare. Sipas fletarrestit, shtetasi shqiptar Ilir Nazmi Kumbaro krkohet t ekstradohet pr nj sr akuzash q kan t bjn me rrmbimin dhe zhdukjen e Remzi Hoxhs, torturimin e Zizo Kristopullit dhe Avdyl Loshajt prfshi shprdorim detyre.


Nj gjykats britanik ka vendosur masn e arrestit me burg deri m 31 gusht 2010. N kt dat avokatt mbrojts do t ken mundsi t aplikojn pr ndjekjen e procedurave nga klienti i tyre n gjendje t lir nse familjart e zotit Kumbaro do t vendosin nj garanci pasurore.


Ilir Kumbaro pr her t par do t provonte ftohtsin e prangave britanike mngjesin e dats 10 shtator 2008.


Pas 13 seancash gjyqsore nga data e arrestimit m 24 mars 2009, gjykatsi Haward Riddle e quajti t drejt krkesn e shtetit shqiptar pr t ekstraduar Kumbaron.


Avokatt e tij e apeluan kt vendim, ndrsa Gjykata e Apelit n Londr m 17 dhjetor 2009 pushoi shtjen e ekstradimit, pasi Gjykata e Lart n Tiran me nj vendim t sajin e quajti mandatin e arrestit t pavlefshm, pasi i kishte kaluar afati.


Megjithat, prpjekjet e prokuroris shqiptare pr t ekstraduar Ilir Kumbaron vazhduan, duke i drguar Ministris s Brendshme britanike Home Office nj mandat t ri arresti lshuar nga Gjykata e Krimeve t rnda. Pikrisht ky mandat arresti sht ekzekutuar mbrmjen e s marts, duke rikthyer n qelit e burgut Wansworth ish-shikasin Ilir Kumbaro.


Nse gjithka do t shkoj sipas procedurave t parapara nga ligji anglez dhe pala shqiptare do t jet korrekte n drgimin e dokumentacionit prkats gjykats angleze, ekstradimi i Ilir Kumbaros ksaj here sht m afr se kurr.
#