Plani

Minatort e kromit n Burrel krkojn vnien n pun t uzins s ferrokromit, duke u dhn mundsi q t ken fronte t sigurta pune. Pas deklaratave t sindikats pak dit m par, ka reaguar kompania austriake, e cila garanton vnien n pun t uzins. Brenda muajit gusht, sikurse ishte planifikuar, u plotsua investimi dhe vnia n prodhim t plot t t gjitha reparteve dhe t tre furrnaltave t kromit n Elbasan. “Mendohet q t rifilloj t marr jet brenda nj kohe shum t shkurtr edhe puna n uzinn e ferrokromit n Burrel”, u shpreh kompania koncesionare. Punonjsit mbajtn qndrim edhe pr kushtet ekonomike, por kompania sqaron se pavarsisht prodhimit, pa prjashtim, stafi i uzins po paguhet 50% t pags prodhuese t tyre.
#