T gjith n Ballkan jan t interesuar t msojn se far synonin serbt, kur miratuan nj t ashtuqjuatur fast-konstitution, ose e thn shqip kushtetutn e shpejt. Ajo q nuk u b pr mse 6 vjet q nga rnia e diktatorit Milloshevic, u b n pak muaj, dhe gjja m e rndsishme n t, ishte cilsimi i Kosovs si pjes e Serbis. Kushtetuta vjen n nj koh kur kosovart dhe serbt po bisedojn n Vjen pr statusin prfundimtar t Kosovs. Ajo u miratua me nj proces t debatuar, vetm pak dit para se Marti Ahtistari t propozoj n Kshillin e Sigurimit variantin e tij lidhur me t ardhmen e Kosovs. Ajo q nuk u b dot pr dy dit m radh, u b n dy ort e fundit para mbylljes s qendrave t votimit. Ndrkoh q deri n orn 18 t s diels, n qendrat votime kishin dal jo m shum se 42 prqind e zgjedhsve, n 120 minutat e fundit prqindja arriti n 53 prqind. Duket se mijra serb, jan dyndur n sekondat e fundit pr t shptuar atdheun q po e coptojn t huajt!!! Sigurisht pati edhe zra kundr ksaj farse, dhe ata erdhn fillimisht nga Partia Liberale Serbe n opozit. Ata denoncuan faktin se mijra vet kan votuar m shum se njher dhe pa dokumentat e tyre t identifikimit. Duket se Beogradi zyrtar, po bn gjithcka q ta shtyr propozimin e Marti Ahtistarit, qoft edhe duke i treguar bots n mnyr artificiale se Kosova sht pjes integrale e Serbis, dhe s`ka lidhje pr shyembull me Malin e Zi, q u shkput nga Beogradi para pak muajsh. Madje ka zra q thon se kjo sht nj prpjekje q po bn Serbia pr t mos dal duarbosh nga ky proces, qoft edhe me ndonj cop toke t shkputur nga Kosova. Analistt thon se ndonse regjimet kan ndryshuar n Beograd, mentaliteti nacionalist mbetet po ai i kohs shkatrrimtare t Milloshevicit. Tashm ndrkombtarve u duhet t presin edhe zgjedhjet serbe si ato parlamentare dhe ato presidenciale, q presidenti Tadic propozi t mbahen m 23 dhjetor. Gjithsesi, syt jan drejtuar nga Grupi i Kontaktit dhe Ahtisari, t cilt do vendosin se cila do jet axhenda e procesit t statusit pr Kosovn.*Kushtetut e shpejt!

albantartari@yahoo.com