Reagon Partia Socialiste

Kuadri aspak serioz q po qarkon diplomacin shqiptare ka marr dje nj kritik me nota ironie edhe nga Partia Socialiste. Nnkryetari i Grupit Parlamentar t saj, Eduard Shalsi, deklaroi dje pr mediat se letra e zbuluar s fundmi dhe problemet e krijuara n marrdhniet e qeveris me ambasadn amerikane flasin pr nivelin e vet ekzekutivit, por edhe mentalitetin e ekipit politik q e drejton at. “Mnyra se si Sali Berisha drejton diplomacin, prmes letrave t tilla anonime, tregon pr nj munges t theksuar serioziteti, pr paprgjegjshmri, pr nj sharlatanizm, q po dmton rnd aspiratat e shqiptarve. Vetm Sali Berisha nuk e kupton se kur nj ambasador shprehet pr nj shtje, ai nuk shpreh mendimin e vet personal, por prfaqson qndrimin e shtetit t tij”, u shpreh Shalsi, duke nnvizuar sesa problematik sht
perceptimi origjinal i Kryeministrit lidhur me shtje t ndryshme. N interpretimin e vet politik, nnkryetari i Grupit Parlamentar Socialist ka par te letra e ndihmssekretarit amerikan t Shtetit pr Europn dhe Euroazin, Philip Gordon, legjitimin e shqetsimeve t opozits q jan ngritur vazhdimisht gjat ktij viti. “Tani q prgjigjja e Departamentit t Shtetit ishte e qart, jo vetm n raport me nevojn urgjente pr zgjidhjen e krizs politike, por dhe pr garantimin e pavarsis s institucioneve, e veanrisht Shrbimit Informativ, Sali Berisha, duhet t reflektoj dhe t veproj t paktn nj her n mnyr t prgjegjshme. T zgjidh krizn politike, t heq dor nga kontrolli mbi gjykatat dhe t harroj mendurit n raport me shrbimin informativ shqiptar”, tha Shalsi.
#