Kjo dit do t mbetet e shnuar n historin e gjinis njerzore si dit kur kjo gjini, me vetdije, me gadishmri dhe me bindshmri, ia ka shitur shpirtin e vet kolektiv forcave t liga para t cilave sht prkulur paturpshm dhe me prulje. Kjo dit do t mbetet e shnuar n historin e gjinis njerzore si dit kur ajo, pr t dhjetn her me rradh n historin e vet, kolektivisht dhe me marrveshje i ka mbyllur syt para genocideve t kryera shekuj me rradh mbi Boshnjakt, n Bosnj, nga ana e serbve dhe malazezve.Genocidi i par i dokumentuar sht kryer n Srebrenic,q n vitin 1492 nga ana e serbve t cilt e kaluan lumin Drina pr t pushtuar miniern e argjendit. Prej atij viti e gjer n luftn e dyt botrore hajdutt serb, me ndihmn e fiseve malazeze, kan kryer edhe 5 genocide mbi boshnjakt n Bosnj. Gjat lufts s dyt botrore, nn ombrelln e paligjshmris s egr botrore, bashkrisht kan kryer tri genocide mbi boshnjakt n

Bosnj.Civilizimi modern prsri me tradhtin e Bosnjs dhe Boshnjakve ka lshuar rastin e dhn prej Zotit q t shptoj komponentin e tij moralo-etik i cili prej Zotit sht i rrnjosur n t gjitha qeniet njerzore, dhe t trazoj projektin e prbashkt t ardhmris e cila do t bazohet n parimet e drejtsis dhe t ligjit n marrdhniet ndrnjerzore e ndrkombtare, n parimet t cilt shrbejn t njjtt, ose do t duhej t shrbenin, t gjithve neve pa marr parasysh racn, nacionalitetin, fejn apo gjuhn.Perndesha mitologjike e drejtsis sot e ka humbur peshn e vet e cila vetvetiu sht thyer nn peshn e matjes jomorale, joprincipale dhe jodrejtsore. Me t sotmen joligjshmria publikisht sht ligjruar. Me t sotmen e keqja publikisht sht pranuar si e mir .Me t sotmen jan fshir prpjekjet shekullore t gjinis njerzore q t ngrihet mbi forcat instinktive t s keqes, urrejtjes, talljes, shpirtligsis dhe zemrkeqsis. Me t sotmen, gjinia njerzore e ka hedhur intelektin kolektiv dhe prgjegjsin n brllok dhe i ka dnuar t gjith trashgimtart tan dhe t gjitha gjeneratat e ardhshme n dnim me luft t prhershme pr mbijetes n joligjshmrin totale. Ky aktgjykim sht i gabuar dhe jo i drejt n t gjitha aspektet e t drejts dhe t ligjit,dhe i thyen t gjitha themelet dhe parimet n t cilat Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis sht bazuar. Ngjarjet politike gjat gjith kohs s procesit gjyqsor nuk kan guxuar t ken ndikim n vendimin e Gjykats, por ata kan ndikuar. Me t sotmen, gjyqtart e Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis kan dnuar edhe Gjyqin edhe drejtsin n humner.Me vendimin e sotshm elita qeveritare botrore i ka shpallur bots se Boshnjakt nuk kan t drejta t njjta si i kan fqinjt e tyre t krishter. Sot, n instancn m t lart gjyqsore n bot, n Den Hag, kryeqytetit t shtetit i cili sht fajtor primar pr genocidin e kryer n Srebrenic, shejtani ka folur. Ai, duke folur nprmes gojs s zonjs Rosalyn Higgins, i ka shpallur bots, q perndesha e drejtsis sht vrar dhe

djegur.Un, si i krishter q jam, pas ksaj mendoj se posedimi i armatimit nuklear dhe gadishmria q n do koh t prdoret vetm pr qllimet mbrojtse, sht i vetmi garant i mbrojtjes s vazhdueshme dhe i ekzistimit t Boshnjakve dhe myslimanve n Ballkan.Pshtati n shqip pr Gazetn Start Online: Faik Miftari

Marr nga www.bosnjaci.net