Derisa shum yje t rinj nuk din t mbajn veten nn kontroll pas vmendjes s madhe ndaj tyre, Alexandre Pato ka shpjeguar pse do t jet futbollist shembull pr Milanin.Pato, 20 vje, konsiderohet njri prej futbollistve t rinj m t mir n bot, ndrsa sht
njri prej yjeve kryesore n ekipin e Rossonerve pas transferimit nga Internacional m 2007.Pavarsisht ngritjes s madhe n karriern e tij n dy vitet e fundit, ai insiston se ka mbetur i njjti. Jam i njjt si isha m par para se t arrija sukses. Vetm duhet t vazhdoj punn, tha Pato pr t prditshmen italiane Corriere della Sera.Babai im zgjohej n ora 5 t mngjesit kur isha n gjum, ndrsa kthehej nga puna n mbrmje kur un isha duke fjetur gjat nats. Ai bri sakrifica pr mua. T gjith e kan nga nj tregim pr veten e tyre nga e kaluara. Un tani kam nj grua dhe planifikoj t ndrtoj familje s bashku me t, shtoi ai.Braziliani tashm sht adaptuar n Itali dhe qytetin e Milanos, duke dshmuar nj shembull t kundrt prej asaj far kishte thn trajneri i Interit, Jose Mourinho, se futbollistt e rinj t sotm jan t interesuar pr vetura t shpejta dhe pr klube t nats.Ai po ashtu kishte thn se futbollistt e rinj jan t prqendruar n prfitime financiare, por prsri Pato ka
prjashtim duke refuzuar transferim multi-milionsh n Chelsea. Pato krkohej nga Chelsea gjat afatit kalimtar t vers, por vendosi te mbetet n Milan, ku nnshkroi kontrat t re afatgjate.20 vjeari shpreson t realizoj qndrim afatgjat n San Siro. Jam shum i lumtur ktu dhe s fundi kam nnshkruar kontrat t re deri m 2014. Ku e shoh veten pas pes viteve? Ktu n qendrn strvitore t Milanit duke dhn intervista, por me m tepr tituj n kabinat pas meje, prfundoi ai.