Ministri i Brendshm i Siris ka njoftuar sot se nj shprthim ka ndodhur n Damask, ndrsa dshmitart theksuan se n shnjestr t tij sht vn nj autobus me pelegrin nga Irani dhe dyshohet se kan humbur jetn s paku 17 persona.Ministri i Brendshm, Said Sammour, theksoi se ende nuk dihen shkaqet e shprthimit.Diplomatt iranian, t cilt deshn t mbesin anonim, theksuan se dy iranian dhe katr sirian jan lnduar si pasoj e shprthimit. Vendi ku ndodhi shprthimi vizitohet nga nj numr i madh i pelegrinve iranian dhe shiit, ngase aty gjendet xhamia dedikuar mbess s Profetit Muhamed.Kanali privat televiziv, Ad Dunial theksoi se me dhjetra persona jan vrar si pasoj e shprthimit, ndrsa televizioni shtetror i Iranit njoftoi pr gjasht t vdekur. Ky televizion theksoi se shprthimi ka ndodhur, prderisa autobusi ishte ndalur pr tu mbushur me karburant n nj pomp t benzins.Policia bllokoi menjher vendin e ngjarjes dhe gazetarve nuk ju lejua hyrja. Fillimisht nuk kishte asnj konfirmim t pavarur pr numrin e viktimave.