Shprthimi i gazit t metanit shkaktoi shembjen e nj miniere n Turqi, me rast humbn jetn 19 minator, ka njoftuar sot qeveria e Turqis.Ministri pr pun, Omer Dincer, theksoi se shprthimi ka ndodhur t enjten n mbrmje, n nj thellsi prej 220 metra nn siprfaqe.Kemi humbur 19 puntor. Deri me tani kemi qen n gjendje t nxjerrim vetm dy kufoma. Aktualisht duket se nuk sht e mundshme q t nxjerrim edhe kufomat tjera, theksoi Dincer.Ai shtoi se ekipet shptimtare po bn prpjekjet maksimale, pr t nxjerr edhe kufomat e minatorve tjer. Aksidenti ndodhi n miniern n fshatin Devecikonagi, n provincn perndimore Bursa.Hamza Baskurt, nj pjestar i ekipeve shptimtare, theksoi se kufomat jan vrejtur nn grmadha, por se nuk ka pasur mundsi q t nxirren.Bhet fjal pr nj shprthim t madh, theksoi Baskurt.Katr minator, t cilt kan qen jasht miniers, n momentin kur ndodhi shprthimi, kan mbijetuar aksidentin.Puna e ekipeve shptimtare sht shtuar dukshm, pr shkak t akumulimit t gazit n minier. Dincer tha se miniera, n t ciln ndodhi aksidenti, s fundi sht inspektuar n maj dhe se ajo sht inspektuar rregullisht.