Gjat vizits s tij n Sarajev, n kuadr t takimit t nivelit t lart pr Ballkanin Perndimor, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, mori pjes n hapjen e ambasads s Republiks s Shqipris n Bosnje-Hercegovin. N ceremonin e prurimit ishin t pranishm ministri i Punve t Jashtme t Bosnje-Hercegovins, z. Sven Alkalaj, ministri i Punve t Jashtme t Republiks s Kosovs, z. Sknder Hyseni, i Ngarkuari me Pun i Republiks s Shqipris, z. Flamur Gashim si dhe qytetar vendas me origjin shqiptare. Gjat fjals s tij, z. Meta u shpreh se hapja e ambasads shqiptare n Sarajev reflekton qart marrdhniet shum t mira q ekzistojn midis dy vendeve tona dhe i hap rrug intensifikimit t mtejshm t tyre. Z. Meta tha: “Jam shum i lumtur q ndodhem ktu sot n kt inaugurim zyrtar t ambasads son. Mendoj se sht nj hap historik n marrdhniet e reja midis Shqipris dhe Bosnje-Hercegovins, si dhe tregues i qart i prioritetit shum t rndsishm q Shqipria u kushton marrdhnieve me fqinjt, kontribut q ne do ta shtojm akoma m tej, n shrbim t integrimit evropian t t gjith vendeve t Ballkanit Perndimor”. M tej, z. Meta i njohu t pranishmit me potencialet e jashtzakonshme q ofron Shqipria, duke ftuar n mnyr t veant qytetart e Bosnje-Hercegovins t vijn n Shqipri pr t kaluar pushimet verore. Ministri i Punve t Jashtme t Bosnje-Hercegovins, z. Sven Alkalaj, duke vlersuar hapin e ndrmarr nga qeveria shqiptare pr hapjen e ambasads n Sarajev, shprehu vlersimin e tij t veant pr rolin e rndsishm q Shqipria luan n rajon, si faktor paqeje, stabiliteti dhe si kontribuuese tepr e rndsishme pr integrimin evropian t tij. Gjithashtu, duke shprehur besimin pr forcimin e mtejshm t marrdhnieve mes dy vendeve, z. Alkalaj, shprehu angazhimin e qeveris s tij pr hapjen sa m shpejt t ambasads s Bosnje-Hercegovins n Shqipri.