Guvernatori i Banks s Shqipris, Ardian Fullani, zhvilloi ditt e fundit nj vizit zyrtare n Republikn Popullore t Kins me ftes t Guvernatorit t Banks Popullore t Kins, z. Zhou Xiaochuan, me t cilin diskutoi pr vendosjen e bashkpunimit institucionalisht n fushn e mbikqyrjes bankare, bn t ditur sot burime t BSH-s. Sipas ktyre burimeve, n takimin me Guvernatorin e Banks Popullore t Kins, Fullani bri nj ekspoze t gjer t zhvillimeve n ekonomin shqiptare, veanrisht n tregun financiar dhe n at bankar. Gjithashtu, Guvernatori prmendi nismat e ndrmarra nga Banka e Shqipris, n drejtim t prmirsimit t tregut ndrbankar si dhe n drejtim t arritjes s standardeve t nj banke qendrore moderne. Ndrsa, Guvernatori Kinez gjeti rastin t vlersoj marrdhniet e mira historike mes dy vendeve dhe shprehu gatishmrin e tij pr bashkpunimin. Bashkpunimi do t jet n drejtim t administrimit t rezervs valutore, n fushn e politiks monetare dhe at t stabilitetit financiar. Sipas njoftimit t BSH-s, Fullani vlersoi punn e Banks Popullore t Kins, n kuadr t ruajtjes s stabilitetit makroekonomik dhe financiar n nj koh kur Kina po prjeton nj zhvillim t shpejt ekonomik e mbinxehje n sektor t veant t saj, n kushtet e nj rritjeje t shpejt t kreditimit. Gjat vizits s tij n Kin, Fullani zhvilloi nj takim edhe me z. Wang Huaqing, Zvendskryetar i Komisionit Rregullator Bankar t Kins, institucioni mbikqyrs dhe rregullator i institucioneve financiare n Kin. Guvernatori Fullani e njohu z. Wang me zhvillimet e sistemit bankar e financiar, si dhe me hapat q po ndrmerr Banka e Shqipris pr prmirsimin e mbikqyrjes bankare. Nj tjetr takim mjaft i rndsishm ishte ai i zhvilluar me Zvendsdrejtorin Ekzekutiv t Banks HSBC, z. Bryan Stiles. N kt takim u diskutua mundsia pr investime nga Banka HSBC n Shqipri.