Nga Ennio Grassi*


Pr t kallzuar se ç’po ngjet n Tiran, n t pabesueshmen pjes e dyt e lojs elektorale (n transmetim direkt televiziv pra faqe bots), pr ta kallzuar pra kt, do bnte fajde t thirrrej nj shkrimtar i talentuar n vend se nj komentator politik.

E provoi n fakt Ismail Kadare, kur me fuqin e autoritetit t vet t padiskutueshm intelektual, i bri thirrje Lulzim Bashs, kundrshtarit t Edi Rams, q t trhiqej nga gara “n emr t interesave tejet m t mdha, atyre kombtare”, duke evokuar ksisoj gjestin e Ismail Qemalit, njrit prej etrve t Atdheut.


E meq lypet rrfim prej shkrimtari, zhanri i groteskut do t’ia dilte mban ta prshkruante kt situat q po prjetojm, grotesk n stil t Fatos Kogolit, Ornela Vorpsit apo Visar Zhitit. Po ja sugjeroj si ide narrative miqve t lartprmendur, natyrisht duke iu krkuar ndjes q i zura ngoje pa i njoftuar m par.


sht jasht mendsh q, dy jav pas votimit e sidomos pasi u prmbyll krejt numrimi, Komisioni Qendror Zgjedhor, a m shqip institucioni q duhet t mbikqyr rregullsin e numrimit t votave pr kreun e Bashkis Tiran, t votoj pr ndrrimin e rregullores s numrimit (rregullore kjo e shkruar dhe vulosur nga t gjitha forcat politike koh m par). Kjo dredhje sht njlloj sikur mu n mes t nj ndeshjeje futbolli, arbitrit t’i shkrepte t vishte faqeza bluzn e njrs prej skuadrave, duke pretenduar q njerzia ta quanin prapseprap t paanshm!!!


Pr at q nuk e ka ndjekur n vijimsi kt çshtje, po marr ta shpjegoj shkurt cili sht casus belli i saj: zgjedhjet administrative pr kryetar bashkish, komunash e minibashkish, tok me kshilltart prkats, krkojn n total 4 flet votimi t ndryshme e afrmendsh edhe 4 kuti votimi t ndara pr seciln nga flett. Kur zgjedhsi e hedh fletn n kutin e gabuar, vota e tij bhet e pavlefshme. Gjithçka e qart? Mesa duket jo. N Tiran, KQZ-ja me vendim shumice, vendosi befas t’i prish kto rregulla. Vendosi qysh i thon, mbas pilafit. Rregullat u prishn kur kandidati Lulzim Basha, mbasi msoi se e humbi Tirann pr nj grusht votash, vendosi ta “ndreq” rezultatin sipas mendjes s vet e jasht çdo ligji, mu para vzhguesve ndrkombtar q shqyenin syt nga habia e poashtu faqe opozits.


Do shqyrtuar n detaje kjo ndodhi pasi n vetevete ajo sht tregues se lloji i ligjit dhe i shtetit t s drejts n Shqipri vijon ende t jet refleks i kushtzuar i nj periudhe t gjat disadekadshe politike, e cila po dukej sikur kish marr fund n kt vend.

Vshtir ta parashikosh tashm çfar mund t ngjas n ditt q vijn. Qorrsokaku ku e futi veten KQZ-ja me at vendim t jashtamendshm, duke e humbur fill pozicionin e saj mbi palt, e rndon sa s’ka situatn, dhe thrret pr veprim instanca t eprme juridiko-ligjore, t cilat duhet t shprehen n kan ligjshmri apo jo veprimet e deritanishme.


Tashm edhe OSBE-ja, ndonse ca me vones, doli zyrtarisht haptas kundr veprimit t paligjshm t KQZ. Ndrsa BE-ja anulloi befas vizitn protokollare t Barrosos n Tiran. Me pak fjal, do koh t’i vij fundi ksaj historie t pabesueshme. Sakaq pasojat e kqija destabilizuese t ktij vendimi t KQZ-s, i cili vepron kryekput nn trysnin e kryeministrit Berisha, kan nisur t ndjehen: n Tiran udhheqsit socialist thrrasin n protest popullore elektoratin e vet, saku n Vlor, Durrs, Korç, Fier e n qytete t tjera, turbullira dhe zemrimi qytetar po shfaqen prmes bllokimit t akseve kryesore rrugore q lidhin jugun me veriun e Shqipris, duke shkaktuar ksisoj edhe vshtirsi qarkullimi pr vendasit. Gjithqysh, druaj se edhe kto jan thjesht parathnie t ngjarjeve ende m t acaruara q pritet t ndodhin.


Halli sht se, edhe ksaj radhe, shtresa e politikanve shqiptar tok me shtresn e faktorit ekonomik (kto dy shtresa n Shqipri kan nj raport trondits bashkjetese), e humbn edhe m fort besimin kombtar e ndrkombtar. Dhe e gjith kjo rrshqitje ndodhi pikrisht tek kto zgjedhje, t cilat prndryshe duhet t kishin treguar qart dhe fort n syt e Europs se Shqipria kish fuqi t ndahej nga e kaluara e saj jo fort e largt.
* Ennio Grassi / Sociolog, ish-deputet, këshilltar diplomatik në Tiranë dhe këshilltar pranë Ministrisë së Arsimit Publik dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme Italiane