Shqipria ka vendosur t shtoj pranin e saj me trupa n Afganistan. Kt e njoftoi dje zv-Kryeministri Gazmend Oketa. Duke folur pr angazhimin e Shqipris pr t plotsuar standartet e krkuara pr antarsim n NATO, zoti Oketa tha se Shqipria do t rris kontributin me nj kompani m tepr n Afganistan dhe por n kuadr t Karts s Adriatikut t rris edhe pjesmarrjen e saj n ekipin e prbashkt mjeksor ku bjn pjes edhe mjek nga Kroacia e Maqedonia. Aktualisht Shqipria ka nj prani prej 30 trupash komando q veprojn n Mosul, n zon e aeroportit nn komandn amerikane si dhe nj kompani prej 110 oficersh dhe ushtaraksh q veprojn n Herat, nn komandn italiane. Trupat shqiptare jan angazhuar gjithashtu ne misionet n Irak, n Bosnj-Hercegovin, si dhe vzhgues n Gjeorgji.