Zgjerohen produktet e shrbimet q ofrohen me valutn europiane, edhe paga merret n lek

Shqiptart po e prdorin gjithnj e m shum monedhn europiane, euro, edhe pse zyrtarisht kan paran e tyre, lekun. Mjafton t vzhgosh njsit tregtare ku ofrohen shrbime dhe mallra t ndryshme n euro dhe kupton se eurorizimi n Shqipri sht prhapur me shpejtsi n vitet e fundit.


Duke nisur nga shkollat dhe kurset private, apartamentet, pajisjet elektronike dhe shtpiake, ofertat pr pushime jasht, veshjet, e deri n bar-restorante, q t gjitha ofrohen me euro, duke zvendsuar monedhn vendase, lek. Mallrat dhe shrbimet q shiten me euro po prhapen me shpejtsi, saq nisur nga kto kushte, leku do t zvendsohet shum shpejt i tri nga euroja.
Sipas Banks s Shqipris, faktort kryesor q kan prcaktuar krkesn e individve pr kredi n valut jan burimi i t ardhurave n valut, mimet e mallrave t blera t shprehura n monedh t huaj dhe diferenca n normat e interesit.


Ekspertt e lidhin me faktin se produktet q ofrohen me euro jan t importuara dhe pr t shmangur rrezikun e kursit t kmbimit, tregtart preferojn t’i shesin me valutn q i kan bler n vendin e origjins. Por i pakuptimt konsiderohet ofrimi i tarifave n euro pr shkollat private q japin gjuh t huaja apo pr universitete me pronar shqiptar.


Me euro ofrohen tashm prej kohsh edhe hapsirat e apartamenteve pr shitje apo me qira, pas gati 8 vjet dominim t monedhs amerikane, dollar. Edhe pse ndrtuesit i blejn lndt e para n lek, produktin final, apartamentin ose objektin e shesin me euro.


E njjta gj ndodh me dyqanet e veshjeve, t cilat n artikujt q shesin kan t stampuar etiketa me mime n euro dhe ku duhet t bsh konvertime me kurs fiks q t ofron butiku. Kto dhe t tjera shrbime, si kredit, q konsiderohet nj tjetr problem jo pak serioz, i kan vendosur shqiptart n pozita t vshtira, por q deri m sot asnj ent shtetror nuk ka dhn shpjegime rreth prhapjes s fenomenit “Euro”.


Ekspertt e gjykojn t gabuar sjelljen e firmave dhe shoqrive private, duke e lidhur me faktin se t ardhurat e shqiptarve jan me lek, kurse t mirat materiale dhe shrbimet po i blejn gjithnj e m shum n valutn europiane. Megjithat, sipas tyre, kjo vjen edhe pr faktin se Shqipria sht nj vend i rrethuar nga shtete q prdorin euron dhe ku tregtia, deri n masn 65 pr qind, kryhet me valutn e Bashkimit Europian.


Pak koh m par, kur guvernatori i Banks s Shqipris, Ardian Fullani u pyet rreth mundsive q ka vendi pr t prdorur euron, prgjigjja e tij ishte: “Ende e largt. Krkon koh dhe procedura q zgjasin t paktn 5 vjet, nse e nisim zyrtarisht q tani aplikimin”. Pr t’u futur n zonwn e prdorimit tw Euro-s, vendet duhet t plotsojn disa kritere q lidhen me aspektin ekonomik.
Si Shqipria, ashtu dhe vendet e Malit t Zi dhe Kosova e prdorin euron, por n nj mas akoma e m t gjer. Mirpo kjo pr shkak se nuk kan nj monedh t tyren. Prdorimi i euros nga kto dy shtete konsiderohet i paligjshm nga autoritetet qendrore t BE-s, pr shkak se nuk kan marr autorizim. Euron e prdor masivisht edhe fqinji tjetr, Maqedonia, por n vendet turistike dhe kur afrohen t huaj.
#