do 8 mars n Shqipri ka pak a shum, t njjtn fytyr. Gra, shume gra, t rregulluara, t qeshura, krah pr krah, zhurmmedha. Nuk demonstrojn e nuk ankohen, sic bjn koleget e tyre kudo npr bot, sepse ndoshta, n nj mnyr ose tjetr, e bjn kt do dit t jets s tyre. N 8 mars, grat shqiptare gjejn nj mundsi pr tu ndar nga monotonia e trisht qe ju ofron realiteti, pr tu rikthyer atje prseri t nesrmen. Po t drejtat e tyre?Pr kt mendojn burrat. Kreu i shtetit Topi, Kryeministri Berisha, t majt e t djatht, t qendrs e pa identitet, prshendesin grat n kete 8 Mars me premtimin se me tu ngjitur n pushtet aksh parti, e me tu
shelegu dash kjo forc politike do do tu mundsoj integrimin e tyre n shoqri, vendimmarrje e politike?!Sot jemi n 8 mars. Kjo dit sht historia e grave t zakonshme q kan
histori. Kjo dit sht rrnjosur si luft shekullore e grave pr t marr pjes n shoqri n nivel t barabart me burrat. Ideja e dits ndrkombtare t grave erdhi n fillim t shekullit 20 q n botn e industrializuar si pjes e zgjerimit, rritjes s popullsis dhe ideologjive radikale.Ndaj s paku n kt dit ne t gjith nderojm punn e tyre t madhe n edukimin dhe ecurin pr pregatitjen e nj brezi t ri me vitytet m t mira pr t ecur prpara n rrugn e veshtir t jetes.T kujtojm sakrificat e gruas shqiptare. T tregojm m shum respekt pr punn e veprn e tyre. T ndihemi krenar!