Osama Bin Ladeni ka mundur shum leht t arrestohet nga forcat amerikane n malet e Tora Boras, kur udhheqsit e ushtris amerikane morn vendimin q mos ta ndjekin udhheqsin e Al Qaids me forc masive, thuhet n nj raport t senatit amerikan.N raport vlersohet se dshtimi pr t vrar apo arrestuar Bin Ladenin, n kohn kur ai ka qen m i lndueshm, n dhjetor t vitit 2001, ka pasur pasoja, t cilat shkojn prtej fatit vetm t tij.Arratisja e Bin Ladenit ka krijuar bazn pr riformimin e sotm t kryengritjes n Afganistan dhe ka nxitur dhunn e brendshme, e cila tani po e rrezikon edhe Pakistanin.Antart e Komitetit t senatit pr marrdhnie me jasht prgatiten raportin, me krkesn e drejtuesit t ktij Komiteti, senatorit demokrat, John Kerry, n momentin kur presidenti amerikan, Barack Obama, po prgatitet q t marr vendimin pr shtimin e forcave n Afganistan.Kerry pr nj koh t gjat ka argumentuar se administrata e George Bushit nuk ka shfrytzuar rastin pr t arrestuar Bin Ladenin dhe ndihmsit e tij kryesor, kur ata u ngujuan n rajonin malor Tora Bora, vetm tre muaj pas sulmeve terroriste t 11 shtatorit 2001.Edhe pse kufizohet n rivlersimin e operacioneve ushtarake, t cilat jan zhvilluar para tet viteve, raporti mund t lexohet edhe si vrejtje pr ata, t cilt po kundrshtojn propozimin pr shtimin e numrit t ushtarve amerikan n Afganistan.Eliminimi i udhheqsve t Al Qaids nga fushbeteja para tet viteve, nuk do t kishte eliminuar edhe krcnimin e ekstremistve n bot. Por vendimi, i cili hapi dern pr arratin e Bin Ladenit n Pakistan, i mundsoi Bin Ladenit q t del n siprfaqe si nj figur potente simbolike, e cila po vazhdon t inspiroj fanatikt n tr botn.Dshtimi pr t prfunduar punn paraqet nj mundsi t humbur, e cila do t kishte ndryshuar prgjithmon kursin e konfliktit n Afganistan dhe ardhmrin e terrorizmit ndrkombtar, theksohet n raport.N raport theksohet n mnyr kategorike se Bin Ladeni ishte n Tora Bora, n kohn kur SHBA-ja kishte pajisjet e nevojshme, pr t ndrmarr nj aksion gjithprfshirs, me s paku disa mijra ushtar. Aty theksohet se pas rivlersimit t dokumenteve t ndryshme eliminohet do dyshim dhe bhet e qart se Bin Ladeni ka mundur t kapet n Tora Bora.M apo rreth 16 dhjetorit t vitit 2001, Bin Ladeni dhe bashkpuntort e tij u larguan t papenguar nga Tora Bora dhe u zhduken diku n rajonet fisnore n Pakistan, ku besohet se gjenden ende, u tha n raport.N vend t sulmit masiv, rreth 100 komandos amerikan, n bashkpunim me afgant, u prpoqn t prfitojn nga sulmet e ajrore dhe t kapin gjahun e tyre.Pajisjet m t mdha t ushtris amerikane, duke filluar nga ekipet e snajperistve, e deri te njsit m mobile t marinsave dhe t armats, u mbajtn n margjina, u tha m tutje n raport.Atbot, Sekretari i athershm i mbrojtjes, Donald Ramsfeld, shprehu brengn e tij se prania e madhe e forcave amerikane mund t dshmohej si kontraproduktive dhe ai dhe disa t tjer kan theksuar se dshmit q Bin Ladeni gjendet n Tora Bora nuk ishin bindse.