Konkurrentt

Dy konkurrentt direkt t Shqipris, Mali i Zi dhe Kroacia, t cilt shtrihen prgjat vijs bregdetare t Adriatikut, kan nisur me koh zbatimin e strategjis pr zhvillimin. T dyja vendet i kan kuptuar potencialet q ofrojn dhe po i japin rndsi rritjes s t ardhurave nga turizmi. Mali i Zi, si vend i vogl ka vendosur ta zhvilloj sektorin, duke iu referuar turizmit elitar. Qeveria i ka dhn rndsi ndrtimit t portit t jahteve, me kapacitet 800 pajisje (150 jan mega-jahte), si dhe restaurimit t qendrave historike, p.sh Shn Stefani, pran Budvs, pr menaxhimin e t cilit sht kontraktuar nj shoqri aziatike e njohur n fushn e turizmit. Kroacia ka evoluar gradualisht, duke prfituar edhe nga afrsia me vendet e tjera perndimore. Ofertat e hoteleve kroate jan konkurrente dhe i prshtaten kushteve. Miliarderi amerikan, Bill Gates, pr t dytin vit ka zgjedhur Kroacin pr pushime, ku fton edhe personazhe t tjer t Hollivudit. Nuk mbetet pas fqinji jugor, ishulli grek Korfuz, q ofron shrbim dhe kushte pr turistt elitar, por edhe masiv. N Shqipri ka ndodhur e kundrta, ku n vend t resorteve jan ndrtuar porte pr mallra, fabrika imentosh, TEC-e, parqe energjetike dhe depozita nafte. Ato q ishin po ikin, si “Club Med”, apo nj tjetr q pritet ta zyrtarizoj s shpejti.
#