e Premte 28 Nentor 20141401 pm


p classwp-caption-text Drejtoresha e Arsimit ne Lushnje Liza TabakubrbrSkandalet ne Zyren Arsimore ne Lushnje po zbulohen njeri pas tjetrit menjehere pas arrestimit te drejtoreshes se saj Liza Tabaku Nje nder personazhet qe ka treguar rastet e abuzimit nga ana e drejtoreshes tregon per gazeten deshmine e dhene dhe per grupin hetimor Ai eshte drejtori i nje shkolle 9- vjecare ne nje fshat te Lushnjes sipas te cilit drejtoresha bente emerime disaditore me qellim vetem marrjen e parave Drejtori i cili nuk identifikohet per shkak te bujes qe ka bere dosja Tabaku thote se drejtoresha e Arsimit i ka kerkuar te punesonte nje mesuese e cila ne ate shkolle nuk mund te plotesohej me asnje ore mesimi Drejtori nuk ka pranuar duke i bere me dije faktin qe skish asnje vend bosh Me tej Tabaku i ka kerkuar takim ne zyre dhe ne kete takim i kerkon qe te pakten ta mbaje vetem nje jave ne pune dhe me pas te gjente nje shkak per ta hequr Sipas tij kjo ka lene dyshimet se mesuesja i ka paguar ryshfet dhe drejtoresha i ka mbajtur parate per te justifikuar emerimin Ai nuk ka mesuar se cfare ndodhi me mesuesen e re pasi u largua nga shkolla qe drejton nderkohe qe jep nje tjeter element me rendesi per hetimin Po ne ate takim kam degjuar edhe nje bisede telefonike te drejtoreshes me nje politikan E them kete sepse pasi drejtoresha mbylli telefonin u shpreh Ky ste le asnje pjese por ti merr te gjitha per vete Nga burime te grupit hetimor per ceshtjen e abuzimeve ne Drejtorine Arsimore te Lushnjes pohohet se nje person i afert me drejtoreshen ishte ai qe kryente aferat ne para por edhe ndere seksuale dhe per kete drejtoresha ishte ne dijeni Madje i njejti person dyshohet se nderhynte per te rritur pazarin Ne nje rast qe dyshohet se Tabaku i kishte marre nje mesueseje 300 mije leke te rinj per nje vend pune por nuk ia kishte gjetur vendin dhe e kishte zvarritur ne loje kishte hyre bashkepunetori i saj Ky i fundit i kishte thene mesueses se duhet ti jepte atij 500 mije leke dhe te niste qysh ate dite nga puna Dhe keshtu kish ndodhur Asaj i ishin kthyer mbrapsht 300 mije leket dhe kishte nisur pune me 500 mije Po ashtu nje mesues ne nje shkolle te qytetit shprehet se ka shume per te thene por i trembet ndonje hakmarrjeje te mundshme edhe nga ana e pasuesve te drejtoreshes Mesuesi shprehet se kohet e fundit aferat korruptive ishin bere edhe hapur Kush kerkonte nje vend pune duhej te paguante dhe serish do te qendronte ne pritje derisa ti sigurohej vendi thote ai Skandali ne Arsim pritet te thellohet me tej ne fillim te javes qe vjen kur prokuroria do te zbardhe materialet filmikebrbrNikolla Emerimi i Liza Tabakut ne Lushnje u be pa konkurbrSMinistrja e Arsimit Lindita Nikolla reagoi dje edhe per skandalin ne Zyren Arsimore te Lushnjes Nikolla pranoi se drejtoresha Liza Tabaku ishte emeruar rishtazi ne ate post por procedurat per perzgjedhjen e saj nuk ishin ato per te cilat u trumbetua me heret se ishin ndjekur Ministrja pohoi se vendosja e Tabakut ne krye te Zyres Arsimore te Lushnjes ishte bere pa konkurs nje praktike kjo qe u pretendua se u ndoq me emerimet e titullareve te DAR dhe ZA-ve Askush nuk eshte imun Une ministrja e Arsimit ju them se jane larguar drejtues te drejtorive arsimore edhe pse u zgjodhen pas konkursit Po eshte arrestuar nje drejtuese e nje zyre arsimore ne Lushnje Ndonese nuk u zgjodh me konkurrim por kjo pak rendesi ka Jane cuar para drejtesise 4 Drejtoret rajonale te arsimit nuk do te kene me kompetence per emerimin e mesuesve Duke filluar nga viti tjeter asnje drejtor drejtorie rajonale dhe asnje drejtor zyre arsimore nuk do te kete ne dore te beje emerime dhe cemerime mesuesish Asnje drejtor zyre arsimore dhe asnje drejtor drejtorie rajonale nuk do te kete me ne dore fatin e asnje njeriu qe shkon troket ne zyrat e arsimit per te ofruar dijet e tij dhe qe i perplaset dera ne fytyre apo lihet ne rruge tha Rama mesues inspektore te nje drejtorie arsimore pedagoge e drejtues te institucioneve te arsimit te larte qe rezultuan piramide Jane shkarkuar rektore dhe dekane qe kane shkelur ligjet tha Nikolla Per Kryeministrin Rama ngjarja e Zyres Arsimore ne Lushnje nuk eshte nje aksident i vecuar por maja e nje ajsbergu te cilin ai u zotua se do ta shembe Jam shume i shqetesuar per faktin qe edhe pse ka ndryshime rrenjesore te ndjeshme dhe te padiskutueshme vazhdon te kete nje shprehje te pergjithshme shqetesimi nga Veriu ne Jug per mitmarrje ne sistemin arsimor Jam i bindur qe ngjarja e rende e Zyres Arsimore ne Lushnje nuk eshte nje aksident i vecuar por eshte maja e nje ajsbergu qe ne do ta bejme cope-cope Do ta bejme cope-cope pa kursyer askend tha RamabrbrLUSHNJE MAJLINDA RAMAtweet