Korart dominojn dhe fitojn 2-0. Miqt humbasin nj 11-metrsh

Sknderbeu vazhdon t kultivoj ndrrn pr rikthimin e mundshm t titullit n Kor. Mund t thuhet me plot gojn, se n kto dy javt e para t Kategoris Superiore, vetm skuadra e Shklqim Mus dhe ajo e Flamurtarit kan bindur se mund t jen pretendent kryesor pr t shkurorzuar Dinamon. Madje korart, me paraqitjen e djeshme n ndeshjen ndaj Teuts, e cila u luajt n stadiumin e Pogradecit, kan demonstruar se jan nj ekip kompakt, i cili ve dshirs pr t fituar, ka potencialin e mjaftueshm pr ta realizuar objektivin. Atmosfera ishte shum pozitive, mbshtetja e tifozeris korare sht e madhe pr skuadrn e tyre t zemrs. Sknderbeu shfaqet m agresiv n pjesn e par. Megjithat Teuta mundohet t mbrohet dhe t kundrsulmojn, por t rinjt durrsak jan t detyruar t vuajn eksperiencn e ekipit t Mus. N manovrat sulmuese t korarve prfshihen shum lojtar, t cilt arrijn t futen n zonn kundrshtare n prgjithsi, por problem sht konkludimi n port. Sknderbeu ka eprsi t dukshme ndaj rivalve dhe ka administruar lojn pr pjesn m t madhe t minutave. “Ujqrit e Dbors” vuajn n krkim t golit t shpejt, por e gjejn at vetm n minutn e 24-t. Rafael Soza prfiton pas nj gabimi foshnjarak t portierit t Teuts, Rizvani, n nj dalje t pakontrolluar dhe argjentinasi i korarve nuk e ka pasur t vshtir t shnoj me portn bosh. M pas, tentojn Sefa, Soza, Brki e Shkmbi, por pjesa e par mbyllet pa t tjer gola. Pjesa e dyt nis aty ku u mbyll e para: me Sknderbeun q sulmon pa mshir. N 51’, Rizvani tregon pasiguri n nj goditje dhe topi shkon te Brki, i cili nga pak metra distanc, nuk mundet t shnoj, pasi portieri rikuperon gjithka. Korart provojn me t gjitha mnyrat, arrijn ta mbajn kundrshtarin t mbyllur n zonn e tij dhe tentativa e radhs pr t gjetur golin e dyt i takon Sefs, gjuajtja e t cilit prfundon mbi travers. Vetm nj minut m von, durrsakt tronditin traversn e ports s Orges Shehit, n nj kros pa pretendime, por q pr pak mund t kishte prfunduar n rrjet. N fillim Shkmbi, pastaj srish Brki, nuk mundet t mposhtin portierin Rizvanolli, i cili ka merit pr mosshnimin e nj goleade n portn e tij. N minutn e 70’, Soza kroson nga e majta, Brkic prfiton nga rrshqitja e nj mbrojtsi t Teuts, dy metra larg ports driblon portierin Rizani dhe gjuan n port, por topi q po shkonte drejt rrjets ndalet me dor nga Altin Hoxha. Gjyqtari nuk heziton, i jep atij kartonin e kuq dhe akordon 11-metrsh pr korart, q m pas kthehet n gol nga kapiteni Blendi Shkmbi. Teuta fiton nj 11-metrsh pas tri minutash, por Orges Shehi sht i pakalueshm dhe nga pika e bardh. Kshtu q rezultati mbetet i pandryshuar, 2-0 n favor t korarve, q humbn edhe t tjer raste deri n frshllimn e fundit.
#