Nuk ka më asnjë dyshim. Në Korçë fiton futbolli dhe ashtu siç është konfirmuar edhe në këtë sezon fiton gjithmonë Skënderbeu.Kampionët në fuqi triumfuan me shifrat 3-1 në ndeshjen e prapambetur të javës së 10 me Flamurtarin, duke dhënë një tjetër provë force.Në përballjen e shumëpritur me rivalët nga Vlora, skuadra e Mirel Josës ka treguar përse kryeson kampionatin dhe cilësohet si skuadra më e mirë në vend.As goli i shënuar nga Gjergji Muzaka pas tetë minutave lojë, që ishte rrjeta e parë e pësuar në shtëpi nuk shërbeu për të frenuar marshimin e korçarëve.I zakonshmi Pero Pejiç ka udhëhequr skuadrën drejt një fitore me vlera të shumëfishta. Në të 17-ën, kroati ka barazuar shifrat, me një gol në pozicion të dyshimtë jashtë loje, por i cilësuar si i rregullt nga gjyqtari Bardhyl Pashaji.Rrjeta vetëm sa i ka dhënë më shumë siguri Skënderbeut, që ka kontrolluar takimin dhe ka krijuar volum më të madh loje e raste të shumta për shënim.Gjithçka është mbyllur në pjesën e dytë, kur fillimisht Plaku kaloi në avantazh vendasit: sulmuesi fiton duelin me Veliun dhe e dërgon topin në rrjetë.Ndërkohë, goli që vulosi fitoren 3-1 u shënua sërish nga Pejiç 9 minuta më vonë, pas një tjetër gabimi të mbrojtjes dhe portierit të Flamurtarit Koliçi.Me këtë fitore, Skënderbeu ngjitet në kuotën e 27 pikëve në Superligë pas 11 javëve të luajtura dhe ka nisur arratisjen drejt titullit të tretë radhazi. Teuta e vendit të dytë ka 7 pikë më pak, ndërsa për Flamurtarin mbyllet këtu ecuria me fitore radhazi dhe vlonjatët mbeten në vendin e tetë të tabelës me 15 pikë.