Socialistt kan gjetur nj metod t re proteste, duke mos u mbledhur n sheshe pr fjalime partiake, por duke bllokuar rrug nacionale ose lokale. Kshtu ndodhi n disa protesta t shkuara dhe kshtu ndodhi dje n Shkodr e Elbasan. Si bn t ditur zyra e shtypit pran PS-s dje “n rrugn nacionale q lidh Shkodrn me Koplikun u zhvillua protesta e radhs me mbshtetjen e deputetve t Partis Socialiste. Prreth 30 minuta sht bllokuar rruga nacionale nga banor t fshatrave Bajz, Gruemir dhe nga Kopliku. Protestuesit jan shprehur t paknaqur pr vlersimet e bra, si dmshprblime pr tokat e tyre ku kalon rruga nacionale”. Ndrsa n Elbasan socialistt jan ngritur n protest pr unazn perndimore t ktij qyteti. “Punimet pr kt rrug kan nisur q n qershor t vitit t shkuar dhe deri tani nuk sht
asgj. Banort kan thn se qeveria pagoi vetm nisjen e punimeve t ksaj rruge “elektorale””, - thuhet n njoftimin e PS-s.