Sopranoja Inva Mula, dirigjenti Ermir Krantja, tenori Josif Gjipali jan disa nga artistt e njohur shqiptar, me t cilt Teatri Kombtar i Opers dhe Baletit do t hap siparin e sezonit artistik tetor-dhjetor 2010. Nga data 1 deri m 6 tetor n skenn e ktij teatri do t ngjitet premiera e opers “Prrallat e Hofmanit” me libret t Jacques Offenbach. Kjo do t shnoj edhe nj rikthim t sopranos s njohur Inva Mula n skenn shqiptare, e cila kt radh do t jet edhe regjisorja e ksaj pjese. Nj tjetr figur e artit shqiptar, q do t ngjitet n skenn e Teatrit t Opers gjat ktij sezoni, do t jet edhe dirigjenti Ermir Krantja, i cili do t vij n Tiran pr t drejtuar orkestrn pr nj koncert q do t mbahet pr nder t sopranos Tefta Tashko Koo n 100-vjetorin e lindjes s saj. Ky koncert i parashikuar t mbahet m 25 tetor do t ket n program repertorin e sopranos s madhe lirike shqiptare. Kalendari artistik i Teatrit t Opers dhe Baletit deri m dhjetor t ktij viti parashikon edhe aktivitete t tjera, si premiern e opers “Otello”, nj bashkpunim ndrmjet teatrit “Verdi” t Triestes, Opers s Splitit dhe TOB-it.