Pirandello dhe "6 personazhet e tij qe kerkojne autor” do te jene te paret qe do te startojne sonte festivalin me te ri te teatrove qe zhvillohet ne Shqiperi e pikerisht festivalin ballkanik te teatrove. I konsideruar nje edicion eksperimental edhe nga vete nismetari i ketij projekti regjisori i njohur Gezim Kame. Ky festival ku marrin pjese trupa nga Shqiperia, Kosova, Greqia, Mali Zi, Bullgaria, Maqedonia, Bosnja e Serbia, do te sjelle ne skene e teatrit kobmetar ne Tirane shfaqjet me te mira teatrore te vitit.


Festivali qe starton sonte ne mbremje do te njohe kryevepra te
dramaturgjise boterore me pjese nga autore si Gogol, Ionesku,
Pirandello. N festival marrin pjes: Teatri Kombtar Tiran, Teatri
"Racho Stoyanov", Teatri i Qytetit Podgoric, Teatri "Zoran Radmillovic"
Serbi, Teatri "Bitola" Maqedoni, Teatri "Tuzll" Bosnje-Hercegovin dhe
Teatri "Blue-Plaque" i Athins. Shfaqjet jan przgjedhur nga dy
organizatort Gezim Kame dhe Aqif Mulliqi dhe aktori Viktor Zhusti.
Kriteri baz q shfaqjet t futeshin n festival sht vlersimi q kan
marr npr vendet e tyre dhe n festivale t tjera.Pjesa qe cel siparin e ketij festivali duke prezantuar aktoret dhe
trupen shqiptare te teatrit me regji te Mehmet Xhelilit eshte nje veprat
m t rndsishme t dramaturgjis botrore t shekullit t njzet. Ne
perfundim festivali do te zgjedhe me te miret e teatrit ballkanik ne
regji dhe aktrim duke krijuar keshtu nje atmosfere gare dhe ballafaqimi
vlerash mes trupave teatrore.Mira Tuci