N mbrmje n “Niko Dovana” zhvillohet edhe Teuta-Lai. Nesr luhen tri ndeshje, ndrsa t hnn supersfida Besa-Sknderbeu

Pas disfats n Superkup, blut hapin kampionatin 2010-’11 me sfidn me Flamurtarin

Pas dshtimit n kupat e Europs, zhurms s merkatos dhe lvizjeve t panumrta (t cilat pritet t vazhdojn deri m 31 gusht), sot Kategoria Superiore do t startoj zyrtarisht. Ceremonia e hapjes s kampionatit t 72-t kombtar do t zhvillohet n sfidn ku Dinamo, kampione e Shqipris n fuqi, do t nis mbrojtjen e titullit kundr Flamurtarit. Prballja do t luhet n stadiumin “Qemal Stafa” n orn 17.30, ndrsa blut vijn n kt ndeshje pas paraqitjes s dobt t pak ditve m par, n finalen e humbur t Superkups me Besn. Vetm pak or para se t zbrisnin n fush, dinamovitt kan marr nj goditje t rnd n merkato, pasi argjentinasi Rafael Soza sht larguar drejt Sknderbeut. Largimi i mesfushorit me tipare ofensive i ka shkaktuar dhimbje koke trajnerit Luis Manuel Blanko, i cili vuan mungesn e alternativave n stol, i cili nuk ka n dispozicion Putinianin, ndrsa do t jet i detyruar t aktivizoj Allmun edhe pse ky i fundit nuk e ka zhvilluar t plot fazn prgatitore. N fakt, ndryshe nga nj sezon m par kur pr pjesn m t madhe t sezonit dominuan kampionatin, tashm kryeqytetasit duken m “toksor”. Afrimet e Hidit n port, e Muzaks dhe Garsias n mesfush, i kan dhn m tepr forc repartit ofensiv, ndrsa duket se sht harruar mbrojtja, q ka paraqitur mjaft probleme. Situata te Dinamo bn q Flamurtari t ket nj arsye m shum pr t krkuar rezultat pozitiv n javn e par t edicionit 2010-2011. Pr m tepr, vlonjatt e drejtuar nga Gugash Magani paraqiten me nj skuadr t prforcuar, pas afrimeve t lojtarve me eksperienc si Ramadani, Devolli, Ahmataj e Xhafaj. Sot n fush do t zbresin edhe Teuta me Lain. Pas ndeshjes miqsore t Kombtares dhe finales s Superkups, m n fund do t jen durrsakt ata q luajn me drita n stadiumin “Niko Dovana”. Trajneri Edi Martini do t krkoj t debutoj me fitore, por duhet t bj llogarit me kurbinasit e drejtuar nga Stavri Nica, q gjat edicionit t kaluar arriti t ndrtonte ekipin surpriz t kampionatit, duke i dhuruar pr her t par laianve kupat e Europs.


Ndeshjet do t vazhdojn nesr me ndeshjet Elbasani-Tirana dhe Vllaznia-Bylis, t cilat do t luhen n orn 17.30. Pas punimeve pr ndrrimin e tapetit n “Loro Bori”, shkodrant kan vendosur q t luajn n stadiumin “Brian Filipi” t Lezhs. Ndrkoh, n orn 19.00 n “Qemal Stafa” do t luajn Shkumbini me Kastriotin, ku edhe peqinasit jan detyruar t “braktisin” stadiumin e qytetit t tyre, pr shkak t rikonstruktimeve. T hnn do t zhvillohet edhe sfida e fundit, Besa-Sknderbeu, e cila paraqitet si m interesantja e javs s par t kampionatit, me korart q kan investuar shum n merkato, pr t ndrtuar nj skuadr fituese.
#