Deklarata t uditshme t SHBA n n raportin vjetor mbi t "drejtat e njeriut". SHBA q po prjetojn paturprsin e Abu Garibit, edhe kt vit i akuzoi t gjith prve vetes s saj. Mes shteteve t akuzuara sigurisht q ishte edhe Shqipria.

N raportin vjetor t t drejtave t njeriut q bri t ditur Ministria e Punve t Jashtme t SHBA, akuzat ndaj shteteve ishin t prpiluar me detaje e t vzhguara fort mir. Shqipria dhe shtetet e lindjes s mesme nuk u kursyen aspak n zbatimin e t drejtave t njeriut, duke filluar nga t drejtat e fmijve, grave, minoriteteve, korrupsioni, dhuna n burgje etj.

Ndrsa pr SHBA asnj rresht nuk fliste pr shkelje t t drejtave t njeriut n at vend.Dftesa e "Torturave" t SHBAWashingtoni me raportin e tij kritikon shtetet e tjera pr mosrespektim t t drejtave t njeriut, ndrkoh q ende po vuan turpin e perversitetit t ushtarve t tyre n burgun Abu Garib n Bagdat.

Fotot dhe videot q zbuluan skandalin n burgun e kryeqytetit iraken ende nuk kan t sosur dhe shteti Amerikan si simbol i s drejts dhe liris luan t paditurin n kt rast, duke mos e prmendur fare si shkelje t t drejtave t njeriut, thua se ata t burgosur t shkret nuk kan statusin e njeriut.

Ndrkoh q Washingtoni ende po prballet me akuzat e forta t burgjeve t fshehta t CIA-s n vendet Evropiane.Gra t DhunuaraStatistikat e mbledhura nga sondazhet pr t drejtat e grave deklarojn se SHBA matan Atlantikut dhe Franca n kontinentin e vjetr kryesojn listn e vendeve ku dhunohen m shum grat.

Sipas statistikave n Amerik do 15 sek nj grua rrihet!!!!! ose dhunohet, ndrsa do 6 min nj grua prdhunohet!!!!!!

Ndrsa n Francn intelektuale e nn t parimeve demokratike do 4 min nj grua dhunohet fizikisht ose psikologjikisht!!!! Dhe ktu mund t shtojm edhe protestat e emigrantve dhe tani t studentve q kan paralizuar shum shtetin dhe prishur shum imazhin e shtetit e demokracis.SHBA vazhdojn t luajn rolin e t "fortit" n bot duke akuzuar dhe diktuar politika pr shtetet e tjera e duke mbyllur syrin pr padrejtsit q ndodhin n tokn e tyre.

SHBA mesa duket prdor dy kritere n vzhgimin e t drejtave t njeriut; pr t tjert me lup e pr vete duke
nj sy qorr.