Tiran (start)- Transparenc Internacional Albania (TIA)deklaroi sot, se partit politike n Shqipri, fshehin burimet e tyre financiare, ka sipas ksaj organizate, kjo prbn korrupsion. TIA thot se n shum raste, financuesit ilegal t ktyre partive vendosin edhe n vendimmarrjen shtetrore. Organizata n fjal pretendon se informaliteti n financimin e partive sht i lart.TI Albania vazhdon te konsideroje mungesn e transparencs n raportimin e aktivitetit ekonomik te partive politike, si nj veprimtari informale dhe nj nga komponentt e nj procesi t dshtuar politik pr te formalizuar ekonomin n vend- thuhet n deklaratn pr shtyp.Kjo organizat vren me shqetsim, se edhe procesi pr reformn zgjedhore, nuk po funksionet edhe n kt drejtim, n mnyr q partit t jen transparente jo vetm gjat zgjedhjeve.TI Albania vlerson do prpjekje pr t prmirsuar kt situate nga kuvendi i Shqipris por i quan t pamjaftueshme vetm disa dispozita t cilat mund t prfshihen n legjislacionin elektoral pasi transparenca e financimeve t partive nuk sht vetm nj shtje e izoluar n periudha zgjedhjesh-vijon m tej deklarata.