Mbledhja e task-forcs pr reformn rregullatore nn drejtimin e Kryeministrit Sali Berisha diskutoi mbi Qendrn Kombtare t Aplikimit t Energjis dhe vendosjen e saj pran Qendrs Kombtare t Lejeve dhe Licensave. Kryeministri tha se, ngritja e ksaj qendre erdhi si domosdoshmri pr shkak t interesit t madh pr fushn e energjis n Shqipri. Vendi yn, tha Berisha ka potenciale pr t’u shndrruar n nj superfuqi t energjis n rajon. Kryeministri Berisha krkoi q kjo qendr, q n kt stad t ri t saj, t angazhoj ekspertt dhe forcat m t kualifikuara t fushs.

Kryeministri Berisha vlersoi punn e
nga Qendra Kombtare pr Lejet dhe Licensat, fal s ciles kjo nism e qeveris dhe Task Forca pr Reformn Rregullatore t shndrrohen n nj histori suksesi.