Rrjetet sociale si Facebook, MySpace jan kthyer n “sheshe virtuale”, vende ku fal internetit mund t bsh t prbashkt me t tjert do gj: fotografi, filmime, mendime, adresa t miqve e shum informacione t tjera. Kto prbjn nj form t shklqyer komunikimi, krahas t qenit n mod. Por pakkush e di se jan nj rrezik pr jeten personale t individve q jan prfshir n to, kryesisht n nxjerrjen e t dhnave. Shume shtete e kan t rregulluar me ligj mbrojtjen e t dhnave personale q mund t dalin nga kto rrjete, por edhe nga institucione t ndryshme, qeveritare apo private. E ksaj liste i sht shtuar prej nj viti edhe Shqipria.

far i garanton ky ligj do shtetasi

Sipas Kushtetuts:

• Askush nuk mund t detyrohet, prve kur e krkon ligji, t bj publike t dhnat q lidhen me personin e tij.

• Mbledhja, prdorimi dhe brja publike e t dhnave rreth personit bhet me plqimn e tij, me prjashtim t rasteve t parashkruara n ligj

• Kushdo ka t drejt t njihet me t dhnat e mbledhura rreth tij, me prjashtim t rasteve t parashikuara me ligj.

• Kushdo ka t drejt t krkoj ndreqjen ose fshirjen e t dhnave t pavrteta ose t paplota ose t mbledhura n kundrshtim me ligjin.

Flora abej drejton prej nj viti Zyrn e Komisionerit pr Mbrojtjen e t Dhnave Personale. Nj prej funskioneve t ksaj zyre sht trajtimi i ankesave q vijne nga individt. abej thot se i sht drejtuar me nj shkres zyrtare, rreth 50 subjekteve kontrolluese, t cilt u prkasin sektorve t bankave, sigurimeve, telekomunikacionit, dhe shndetsis. Komisioneri do t krijoj nj regjistr elektronik t brendshm pr ankesat, me qllim evidentimin e procedurave hetimore n trajtimin e rasteve t publikimit t t dhnave personale t individve t ndryshm, pa dijenin dhe dshirn e tyre.

Drejtori i Zyrs s Mardhnieve me Publikun , Igli Pirra, thot se m shum se do gj, rndsi i sht kushtuar verifikimit dhe kontrollit, bazuar kryesisht n informacionet e marra pr keqpdorimin e t dhnave t kontrolluesve t mdhenj q mbledhin dhe prpunojn t dhna vetm n rrug elektronike, si p.sh. sektori bankar dhe kompanit e sigurimit. Hetime do t ket dhe n aspektet e privatsis n prpunimin e t dhnave t prgjimeve telefonike.

Duke qen se sht rritur prdorimi i databazave pr t kontrolluar volume t mdha t t dhnave personale, sht rritur edhe rreziku i keqprdorimit t t dhnave personale dhe transferimit t tyre n vende me nivele t ndryshme t mbrojtjes s t dhnave. Zyra e Komisionerit pr Mbrojtjen e t Dhnave Personale, sht institucioni garant, q sipas ligjit, do t penalizoj individ e institucione q t dhnat e personave t ndryshem do t’i publikojn n kundrshtim me ligjin.