Ish t prndjekurit e vlersojn si mashtrim prfshirjen si nj alternativ prfaqsuese e ksaj shtrese n programin e ri politik t socialistve. Agim Musta prfaqsues i nj prej shoqatave t ish-t dnuarve politik, hedh posht do mundsi bashkpunimi me socialistt, pasi sipas tij jan vet ata q kan artikuluar se jan kundr mbrojtjes s interesave t ksaj shtrese.

Ne programin e ri politik q socialistt prezantuan n kongresin e zhvilluar kt fundjav dhe q sht shtruar pr diskutim n baz, thuhet se kjo forc politike do t bashkpunoj me ish-t prndjekurit politik pr kompensimin, prfshirjen dhe integrimin e tyre ekonomik, politik e shoqror.