Sknderbeu fitonte 0-1, por n minutn e 87’ tifozt hedhin sende t forta

Start i shmtuar i kampionatit t 72-t kombtar t futbollit. Skandal n Kavaj, tifozt hedhin sende t forta n fush dhe nuk lejojn rifillimin e ndeshjes Besa-Sknderbeu, e cila u ndrpre n minutn e 87-t.


E konsideruar si nj ndeshje e fort, ajo kishte thithur interesin e shum sportdashsve q kishin tejmbushur shkallt e stadiumit. Pas nj loje luftarake dhe me grinte, Sknderbeu shnoi golin e avantazhit n fundin e pjess s par. N t dytn situata precipitoi pas nj penalltie t pretenduar nga vendasit, por q gjyqtari Janku nuk e dha. Miqt nga Kora po fitonin me rezultatin 0-1 n shtpin e skuadrs kavajase, por kur duheshin edhe 3 minuta pr t sinjalizuar prfundimin, gjrat nuk rrodhn m normalisht. Gjyqtari ndrkombtar, Albano Janku, pr shkak t nj tensioni t jashtzakonshm n shkallt e stadiumeve dhe hedhjes s objekteve t vazhdueshme n fush, kur pas 15 minutash ndrprerje t lojs, duke u nisur nga minuta e 87-t. N ato momente, gjyqtari ansor, Denis Rexha, u godit n kok nga nj objekt i hedhur nga tifozt e tribuns prball, edhe pse n tribunn “VIP” ishte presidenti i FSHF-s, Armando Duka dhe n fush ishte shefi i Sektorit t Garave, Ilir Shulku. Gjithka ndodhi pas nj pretendimi t lojtarve t Bess pr nj penallti t padhn n favor t tyre, kur sulmuesi Sokol Cikalleshi u frenua brenda zons n minutn e 86-t, kur rezultati ishte 0-1 n favor t Sknderbeut pas eurogolit t realizuar nga Markovi n minutn e 45-t. Gjyqtari Janku i sinjalizuar edhe nga ndihmsi i tij, Ergin Doda, nuk e konsideroi t parregullt ndrhyrjen e mbrojtsit t Sknderbeut, q solli s pari reagimin e lojtarve t Bess e m pas dhe provokimin e fort t tifozeris kavajase, q prve sharjeve dhe ofendimeve n adres t gjyqtarve, hodhn nj sasi t konsiderueshme akmaksh, shishesh uji dhe sende t tjera n fush. Pr t vendosur rregull n tribunat e tifozve u desh edhe ndrhyrja e forcave t rendit, ndrsa vet trajneri i Bess, Shptim Duro, i krkoi personalisht sqarime gjyqtarit t FIFA-s, Janku, pr mosdhnien e penalltis. Sipas rregullores s re, Besa pritet ta humbas n tavolin ndeshjen 2-0, pasi ajo nuk u mbyll normalisht, ndrkoh q fusha e Kavajs mund t dnohet deri n dy ndeshje, ndrkoh q ende nuk sht e qart, nse edhe skuadrs mund t’i hiqen tri pik, pasi ishin tifozt ata q nuk lejuan vazhdimin e ndeshjes. Nj rast i ngjashm ka ndodhur n sezonin e kaluar, kur Sknderbeu u ndesh n Ersek me Gramozin (java e 26-t): ndeshja e ndrprer n minutn e 75-t me rezultatin 1-0 pr korart, iu dha Sknderbeut n tavolin me rezultatin 2-0.
#